Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Spotkaj naszych autorów już 17 czerwca na Jarmarku Świętojańskim!

Konny rycerz na Jarmarku Świętojańskim (edycja 2017 rok).

fot.Robert Słuszniak/ materiały prasowe Konny rycerz na Jarmarku Świętojańskim (edycja 2017 rok).

Doroczny Jarmark Świętojański potrwa od 15 do 17 czerwca. Ostatniego dnia będziecie mogli spotkać na nim naszych autorów, którzy opowiedzą o epoce renesansu i nie tylko. Kamil Janicki i Aleksandra Zaprutko-Janicka będą podpisywać swoje książki oraz odpowiadać na pytania osób zafascynowanych historią.

Jarmark Świętojański to spotkanie ze Złotym Wiekiem. Właśnie wtedy organizatorzy przybliżają krakowianom i gościom historię oraz spuściznę kulturową naszych praprzodków.

Przez trzy dni trwania imprezy starają się przekazać widzom dużą dawkę wiedzy poprzez zabawę, warsztaty i widowiska.

Przedstawić historię żywą, pokazać życie zwykłych ludzi – wieśniaków, mieszczan, rzemieślników, studentów, żołnierzy – na tle wydarzeń o znaczeniu dziejowym. Spleść ze sobą historię polityczną i społeczną, historię sztuki, rzemiosła, literatury. Postaci wielkie: królów, władców i wodzów pokazujemy z ich „ludzkim obliczem”. To zaś pomaga naszą historię narodową zrozumieć i polubić.

Jarmark Świętojański będzie więc trzydniowym świętem pełnym aromatycznego jedzenia, spektakli, pokazów, korowodów, a przede wszystkim okazją do obcowania z historią Polski i Europy. Przy historycznych straganach i stoiskach można będzie nie tylko nabyć niecodzienne pamiątki i spotkać postaci znane z kart podręczników do historii, ale również zdobyć konkretne umiejętności. Uczestnicy warsztatów za swój trud zostaną nagrodzeni patentami.

W niedzielę 17 czerwca uczestnicy Jarmarku będą mogli na stoisku Ciekawostek Historycznych spotkać się z autorami książek naszej serii:

Od godz. 12:00 do godz. 14:00 Aleksandra Zaprutko-Janicka wzbogaci renesansową imprezę o historię naszych prababć, tę społeczną, gospodarczą, ale również kulinarną. Odpowie również na pytania zainteresowanych historią mody, stylu czy kosmetyki.

Od godz. 14:00 do godz. 16:00 Kamil Janicki odpowie na pytania gości, jak naprawdę wyglądała epoka renesansu. Jak żyły Bona Sforza, Barbara Radziwiłłówna i Anna Jagiellonka? Okazuje się, że „Złoty wiek” był dla tych kobiet nie tylko czasem opływania w luksusy, wyręczania się służbą i cieszenia z potęgi Rzeczpospolitej.  To także okres niebywałych intryg i spisków.

UWAGA: Wstęp na wydarzenie jest tradycyjnie bezpłatny. Na imprezę zapraszają Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Pamiętajcie, że Jarmark trwa w każdy dzień od godz. 11:00 aż do zmroku!

Program:

Szczegółowe informacje znajdziecie na oficjalnej strony internetowej wydarzenia: www.jarmarkswietojanski.eu.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.