Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Spotkaj naszych autorów już 17 czerwca na Jarmarku Świętojańskim!

Konny rycerz na Jarmarku Świętojańskim (edycja 2017 rok).

fot.Robert Słuszniak/ materiały prasowe Konny rycerz na Jarmarku Świętojańskim (edycja 2017 rok).

Doroczny Jarmark Świętojański potrwa od 15 do 17 czerwca. Ostatniego dnia będziecie mogli spotkać na nim naszych autorów, którzy opowiedzą o epoce renesansu i nie tylko. Kamil Janicki i Aleksandra Zaprutko-Janicka będą podpisywać swoje książki oraz odpowiadać na pytania osób zafascynowanych historią.

Jarmark Świętojański to spotkanie ze Złotym Wiekiem. Właśnie wtedy organizatorzy przybliżają krakowianom i gościom historię oraz spuściznę kulturową naszych praprzodków.

Przez trzy dni trwania imprezy starają się przekazać widzom dużą dawkę wiedzy poprzez zabawę, warsztaty i widowiska.

Przedstawić historię żywą, pokazać życie zwykłych ludzi – wieśniaków, mieszczan, rzemieślników, studentów, żołnierzy – na tle wydarzeń o znaczeniu dziejowym. Spleść ze sobą historię polityczną i społeczną, historię sztuki, rzemiosła, literatury. Postaci wielkie: królów, władców i wodzów pokazujemy z ich „ludzkim obliczem”. To zaś pomaga naszą historię narodową zrozumieć i polubić.

Jarmark Świętojański będzie więc trzydniowym świętem pełnym aromatycznego jedzenia, spektakli, pokazów, korowodów, a przede wszystkim okazją do obcowania z historią Polski i Europy. Przy historycznych straganach i stoiskach można będzie nie tylko nabyć niecodzienne pamiątki i spotkać postaci znane z kart podręczników do historii, ale również zdobyć konkretne umiejętności. Uczestnicy warsztatów za swój trud zostaną nagrodzeni patentami.

W niedzielę 17 czerwca uczestnicy Jarmarku będą mogli na stoisku Ciekawostek Historycznych spotkać się z autorami książek naszej serii:

Od godz. 12:00 do godz. 14:00 Aleksandra Zaprutko-Janicka wzbogaci renesansową imprezę o historię naszych prababć, tę społeczną, gospodarczą, ale również kulinarną. Odpowie również na pytania zainteresowanych historią mody, stylu czy kosmetyki.

Od godz. 14:00 do godz. 16:00 Kamil Janicki odpowie na pytania gości, jak naprawdę wyglądała epoka renesansu. Jak żyły Bona Sforza, Barbara Radziwiłłówna i Anna Jagiellonka? Okazuje się, że „Złoty wiek” był dla tych kobiet nie tylko czasem opływania w luksusy, wyręczania się służbą i cieszenia z potęgi Rzeczpospolitej.  To także okres niebywałych intryg i spisków.

UWAGA: Wstęp na wydarzenie jest tradycyjnie bezpłatny. Na imprezę zapraszają Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Pamiętajcie, że Jarmark trwa w każdy dzień od godz. 11:00 aż do zmroku!

Program:

Szczegółowe informacje znajdziecie na oficjalnej strony internetowej wydarzenia: www.jarmarkswietojanski.eu.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.