Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Jarmark Świętojański – posmakuj renesansowych i alchemicznych historii pod Wawelem!

Jarmark Świętojański jak co roku będzie obfitował w historyczne atrakcje. Na zdjęciu konni rycerze podczas zeszłorocznej edycji imprezy.

fot.Robert Słuszniak/ materiały prasowe Jarmark Świętojański jak co roku będzie obfitował w historyczne atrakcje. Na zdjęciu konni rycerze podczas zeszłorocznej edycji imprezy.

Już 15 czerwca, tradycyjnie na Bulwarze Czerwieńskim pod Wawelem, rozpocznie się tegoroczny Jarmark Świętojański. Przez trzy dni, od piątku do niedzieli, wszyscy chętni będą mogli przenieść się choć na chwilę w fascynujący świat renesansu. Czekać będą: spektakle, bale, pokazy walki oraz uczty.

Od 15 do 17 czerwca pod Wawelem będzie można spotkać alchemików, komediantów, dworzan, rycerzy, sokolników, rzemieślników i kucharzy. To już dziewiąta edycja Jarmarku Świętojańskiego – wydarzenia pełnego spektakli, pokazów, korowodów i aromatycznego jedzenia, które jest najlepszą lekcją renesansowej historii Polski i Europy.

Kraków w Złotym Wieku był miastem bogatym, barwnym i tętniącym historią. Mieszkali tu ludzie różnej wiary i narodowości, a król czuwał nad ich wspólnym życiem w zgodzie. W Krakowie odbywały się koronacje, śluby królów i możnowładców, a także wielkie jarmarki, które przyciągały kupców, rzemieślników i komediantów.

Komedianci, alchemicy i nie tylko!

Właśnie teatr, komedianci i komedia dell’arte to jeden z głównych tematów dziewiątego Jarmarku Świętojańskiego. Na Bulwarze Czerwieńskim będzie można podziwiać przedstawienia pełne humoru i nagłych zwrotów akcji. Komedia dell’arte charakteryzuje się bowiem dużą dozą improwizacji aktorskiej.

Występujący muszą się tylko trzymać pewnych ram scenariusza, aby przedstawienie było spójne, a w związku z tym kolejne spektakle mogą się różnić, choć zasadnicza ich treść jest ta sama. Przewodnikami po tej trudnej sztuce będzie Trupa Komedianty działająca w Krakowie w ramach Krajowej Sceny Komedii dell’ Arte w Teatrze Praska 52.

Drugim bardzo istotnym wątkiem Jarmarku Świętojańskiego będą historie polskich alchemików. W XVI wieku w Krakowie gościło i mieszkało ich kilku. Na początku wieku przebywał ponoć w Krakowie słynny niemiecki czarnoksiężnik i cudotwórca, trochę naukowiec, trochę oszust, Johann Faust; słynny Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus von Hohenheim, zwany powszechnie Paracelsusem, gościł na Akademii Krakowskiej w 1525 roku, a przez dwór Stefana Batorego przewinęli się Anglicy Dee z pomocnikiem Edwardem Kelley’em.

Największą sławą okryli się jednak Polacy – Jan Piotr Twardowski, który zasłynął wywołaniem rzekomego ducha Barbary Radziwiłłówny na oczach króla Zygmunta Augusta oraz Michał Sędziwój z Łukowicy, znany za granicą jako Sendivogius Polonus, który był największym i najsławniejszym polskim czarodziejem wszech czasów. Obu słynnych polskich Alchemików będzie można spotkać na Jarmarku Świętojańskim.

Komedianci i alchemicy to oczywiście nie jedyne postacie jakie będzie przybędą na Jarmark Świętojański. Na Bulwar Czerwieński zjadą także rzemieślnicy i kupcy, monarchowie i dworzanie, rycerze i gwardziści, wędrowni muzykanci i tancerze. Odbędą się pokazy, przemarsze, gonitwy i widowiska. Będzie można skosztować jadła i napitków przygotowanych zgodnie z recepturami szesnastowiecznych gospodyń domowych i kucharzy dworskich. Nie zabraknie tradycyjnych, rozchwytywanych patentów, które będzie można zdobyć u Tutnara.

Poczet królów

15 czerwca poświęcony będzie schyłkowi panowania Zygmunta Augusta, kiedy to chory król otaczał się rzeszą magów i wróżów. Będzie można poznać tu Jana Piotra Twardowskiego. Wieczorem odbędzie się widowisko zakończone wywołaniem ducha Barbary Radziwiłłówny przez mistrza Twardowskiego.

Sobota, 16 czerwca, poświęcona będzie Annie Jagiellonce. W południe orszak dworzan i gwardzistów wyruszy spod Wawelu do Rynku Głównego, aby przywitać wjeżdżającego od Bramy Floriańskiej Stefana Batorego i poprowadzić go na spotkanie z Anną Jagiellonką. Wieczorem na Bulwarze Czerwieńskim para królewska zaprasza na bal połączony z widowiskiem tanecznym.

Na Jarmarku odbędzie się spotkanie pewne niezwykłej pary, tu uwiecznionej na obrazie Jana Matejki.

fot.domena publiczna Na Jarmarku odbędzie się spotkanie pewne niezwykłej pary, tu uwiecznionej na obrazie Jana Matejki.

W niedzielę 17 czerwca na Jarmarku Świętojańskim zostanie powitany król Zygmunt III Waza. Dzień spędzimy na radosnych występach z okazji urodzin królewicza Władysława.

UWAGA: Wstęp na wydarzenie jest tradycyjnie bezpłatny. Na imprezę zapraszają Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Pamiętajcie, że Jarmark trwa w każdy dzień od godz. 11:00 aż do zmroku!

Program:

Szczegółowe informacje znajdziecie na oficjalnej strony internetowej wydarzenia: www.jarmarkswietojanski.eu.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.