Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Jak wysoką cenę Zygmunt August musiał zapłacił za swoje małżeństwo z Barbarą Radziwiłłówną? Płaciła też Polska i to całe pokolenia później

Zygmunt August na obrazie pędzla Maurycego Gottlieba (fot. domena publiczna).

fot.domena publiczna) Zygmunt August na obrazie pędzla Maurycego Gottlieba (fot. domena publiczna).

Szlachta sprzeciwiająca się potajemnej decyzji młodego króla ukuła nowy termin, na określenie jego dyktatorskich zakusów. „Absolutum dominium”, a więc: „władza absolutna”.

Są to słowa Jana Sierakowskiego, pełniącego funkcję marszałka Izby Poselskiej, będące fragmentem mowy do króla Zygmunta Augusta. Marszałek na sejmie w Piotrkowie w listopadzie 1548 roku krytykował króla za zawarcie małżeństwa z Barbarą Radziwiłłówną, wbrew interesom dynastycznym państwa i w tajemnicy przed Senatem.

Zygmunt August poślubił Barbarę latem 1547 roku, nie uzyskał jednak na to zgody ani swojej rodziny, ani senatorów. Małżeństwo utrzymywane było zatem w tajemnicy aż do śmierci jego ojca, Zygmunta Starego, w 1548 roku. Wtedy król rozpoczął batalię o uznanie swojego związku z Barbarą.

Polityczne warcholstwo

Należy przyznać, że szlachta na sejmie piotrkowskim nie zachowywała się odpowiednio, zdemolowano całą izbę poselską, łącznie z wyrwaniem podłóg, okien i drzwi. Zygmunt August wygrał spór, chociaż zapłacił za to dość słono zawarciem paktu z Habsburgami na wypadek buntu poddanych.

reklama

Komentarze (1)

  1. Marcin Zając Odpowiedz

    Czy aż tak płaciła za to… tu raczej widać słabość państwa i normalną sytuację z życia… więcej zyskała, barwną opowieść i mit… a mówimy o człowieku któremu ta władza ciążyła niż dawała satysfakcję…

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.