Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Skarby Rockefellerów sprzedane za bajeczną kwotę. Czy właśnie pobito aukcyjny rekord?

David Rockefeller (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna David Rockefeller (fot. domena publiczna)

Rodzina Rockefellerów dzięki swojemu niezwykłemu bogactwu stała się synonimem luksusu. I to nie bez przyczyny. Wyposażenie należących do niej domów oraz jej kolekcja dzieł sztuki są absolutnie niezwykłe. Właśnie zostały sprzedane przez najsłynniejszy dom aukcyjny na świecie.

Angielski dom aukcyjny Christie’s został założony w 1766 roku. Od tego czasu udało mu się zbudować międzynarodową renomę i przyciągnąć najważniejszych i najbogatszych klientów. Obecnie jest to największe pod względem przychodów przedsiębiorstwo tego typu na świecie. To Christe’s przeprowadził transakcję sprzedaży najdroższego dzieła sztuki (obraz Pabla Picassa za 300 milionów dolarów). Trudno się zatem dziwić, że David Rockefeller Junior, syn Davida i Peggy Rockefellerów, którzy stworzyli niezwykłą kolekcję, to właśnie ten dom aukcyjny wybrał, by za jego pośrednictwem wystawić na całym świecie zbiory rodziców.

Jak możemy przeczytać w informacji „The Collection of Peggy and David Rockefeller to be sold to benefit charities” opublikowanej przez Christie’s:

Zbierana przez całe życie i będąca dziedzictwem poprzednich pokoleń kolekcja odzwierciedla głęboką, życiową pasję rodziny Rockefellera do dzieł impresjonistycznych i postimpresjonistycznych, obrazów amerykańskich, mebli angielskich i europejskich, azjatyckich dzieł sztuki, ceramiki europejskiej i chińskiej, porcelany, srebra i amerykańskich artykułów dekoracyjnych i mebli.

David Rockefeller senior zobowiązał się w swojej ostatniej woli, że ogromne fundusze pochodzące z jego majątku zostaną przekazane na cele charytatywne. I właśnie to jest jednym z celów aukcji. Sprzedaż kolekcji należącej do tak sławnych osób przyciągnęła wielu chętnych.

Wystawiono dzieła sztuki najsłynniejszych artystów, w tym obrazy, których autorami są Picasso, Matisse i Gauguin. Trzydniowa aukcja przyniosła zawrotną sumę 832,6 miliona dolarów. W jej trakcie pobito aż 22 rekordy aukcyjne, w tym uzyskano nową najwyższą cenę za dzieło Moneta. Wyniosła 84,7 miliona dolarów.

Źródła informacji:

  1. Rockefeller sale hits record $832 million, the largest for a single collector, cnbc.com [dostęp 21.05.2018].
  2. The Collection of Peggy and David Rockefeller to be sold to benefit charities, christies.com [dostęp 21.05.2018].

Komentarze (1)

  1. FAUST Odpowiedz

    a wśród tych skarbów Ffelerów ciekawe ile skarbów było polskich z czasów II WŚ i które to były ??? !!!

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.