Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Odnaleziono zaginiony obraz Wyspiańskiego

Obraz Wyspiańskiego "Portret doktora Jana Raczyńskiego".

Obraz Wyspiańskiego „Portret doktora Jana Raczyńskiego”.

Obraz Stanisława Wyspiańskiego „Portret doktora Jana Raczyńskiego”, uważany za zaginiony, odnalazł się w Kanadzie. Teraz trafi na aukcję, a jego szacowana wartość to ponad pół miliona złotych.

Płótno powstało w roku 1904, w 1925 roku znalazło się w zbiorach Zygmunta Ehrenpreisa, krakowskiego adwokata. Później, od 1932 roku, obraz ozdabiał kolekcję Wandy Chełmońskiej-Boczkowskiej, by na końcu trafić do Hilarego Stykolta. To razem z nim opuścił Polskę w roku 1947 i znalazł się w Kanadzie.

Na obrazie uwieczniony został Jan Raczyński, lekarz pediatra. Jako pierwszy ogłosił on wyniki prac doświadczalnych na temat wpływu światła słonecznego na osadzanie się wapnia w kościach, co miało przełożenie na temat badań odnośnie krzywicy u dzieci. Jego żonę Marię Wyspiański uwiecznił w swoim słynnym „Weselu” jako Marynę.

Teraz obraz należący do cyklu portretów elit intelektualnych Krakowa odnalazł się w prywatnej kolekcji spadkobierców Hilarego Stykolta. W październiku trafi na aukcję w Warszawie. W związku z tym zapytaliśmy przedstawicieli domu aukcyjnego, w jaki sposób portret do nich trafił. Jak dowiedzieliśmy się od Konrada Szukalskiego:

Tak jak wiele innych – pierwszy kontakt to oczywiście internet. Ponieważ mamy publicznie dostępną bazę notowań aukcyjnych obrazów (które były sprzedawane na naszych aukcjach), zawierającą kilkadziesiąt tysięcy pozycji, wielu właścicieli obrazów trafia na nasze strony. W tym wypadku też tak było – właściciele najpierw znaleźli nas przez sieć, szukając cen obrazów Stanisława Wyspiańskiego, później przyjechali do nas sprawdzić naocznie jak wyglądamy, a potem my pojechaliśmy do nich za ocean już na ostateczne rozmowy i przywieźliśmy pracę.

Stanisław Wyspiański, "Autoportret".

Stanisław Wyspiański, „Autoportret”.

Przedstawiciel domu aukcyjnego podkreśla, że dzieło jest w bardzo dobrym stanie. Mimo dość burzliwej historii, praca Wyspiańskiego nie wymaga żadnych zabiegów konserwatorskich. Dom aukcyjny w kontekście zbliżającej się sprzedaży wiąże z „Portretem doktora Jana Raczyńskiego” spore nadzieje. Konrad Szukalski w rozmowie z nami porównuje go do innych dzieł malarza, jakie zostały zlicytowane przez dom aukcyjny, w którym pracuje:

„Portret dr Raczyńskiego” to wspaniałe dzieło, z kategorii tych, które na wolnym rynku zdarzają się bardzo rzadko i będą coraz rzadsze. Obraz ma cenę wywoławczą 450 tys zł, ale nie jest na pewno gorszy od każdego z portretów Rodziny Sternbachów, które (wszystkie 3 razem) udało nam się sprzedać za 1,85 mln zł w 2012 roku.

Źródła informacji:

 1. Materiały prasowe domu aukcyjnego Agra Art
 2. Rozmowa z Konradem Szukalskim

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

   Miejsce akcji:

   Komentarze

   brak komentarzy

   Dodaj komentarz

   Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.