Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Czerwone harcerstwo. Kim byli walterowcy?

Moneta z wizerunkiem Karola Świerczewskiego "Waltera", patrona walterowców (fot. Pesell, lic. CC BY-SA 4.0)

fot.Pesell, lic. CC BY-SA 4.0 Moneta z wizerunkiem Karola Świerczewskiego „Waltera”, patrona walterowców (fot. Pesell, lic. CC BY-SA 4.0)

Do czerwonego harcerstwa należeli między innymi Jacek Kuroń, Adam Michnik i Seweryn Blumsztajn. W co wierzyli walterowcy? Z jakich radzieckich wzorców czerpali? Co sądziły o nich władze?

Walterowcy to członkowie działającej od 1954 roku drużyny, a następnie hufca i kręgu walterowskiego.

Opierając się na wzorcach zaczerpniętych z książki radzieckiego pedagoga Antona S. Makarenki Poemat pedagogiczny (1932), walterowcy usiłowali realizować komunistyczny wzorzec wychowania kolektywnego, polegającego na ścisłym podporządkowaniu jednostki prawom ustalanym przez grupę rówieśniczą.

Kim był Karol Świerczewski – patron walterowców?

Nazwa drużyny pochodzi od pseudonimu „Walter”, używanego przez gen. Karola Świerczewskiego podczas hiszpańskiej wojny domowej (1936–39).

Świerczewski, zastrzelony w 1947 roku przez partyzantów ukraińskich wiceminister obrony narodowej, w okresie PRL-u był kreowany na jednego z herosów polskiego ruchu komunistycznego (nazywano go m.in. „Generałem, który się kulom nie kłaniał”, w 1952 roku wydano antologię poezji Strofy o generale Świerczewskim, a rok później na ekrany wszedł dwuczęściowy, hagiograficzny film fabularny Żołnierz zwycięstwa w reżyserii Wandy Jakubowskiej).

Zdjęcie Karola Świerczewskiego z Moskwy (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Zdjęcie Karola Świerczewskiego z Moskwy (fot. domena publiczna)

Najważniejsi walterowcy. Garwacki, Kuroń, Musiał

Do czołowych animatorów środowiska walterowców należeli: Jacek Garwacki, Jacek Kuroń i Aleksander Musiał. Początkowo działali oni pod opieką Zarządu Stołecznego Związku Młodzieży Polskiej, następnie zaś zostali włączeni w skład reaktywowanego w 1956 Związku Harcerstwa Polskiego.

W przeciwieństwie do klasycznego skautingu, drużyny walterowskie były koedukacyjne, a decyzje podejmowano w nich kolegialnie.

Nazywani potocznie „czerwonym harcerstwem” (zapewne w nawiązaniu do działającego w Polsce w latach 1926–39 socjalistycznego Czerwonego Harcerstwa Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego) walterowcy wychowywani byli w atmosferze uwielbienia dla komunizmu, rozumianego jednak w sposób fundamentalny, jako ustrój respektujący zasady sprawiedliwości społecznej i poszanowania wolności jednostki.

Anton Makarenko (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Anton Makarenko (fot. domena publiczna)

Cnoty walterowców

Do najważniejszych cnót kultywowanych w środowisku walterowskim należały: prawdomówność, uczciwość, odpowiedzialność, szacunek dla pracy (zwłaszcza fizycznej), gotowość niesienia pomocy słabszym, a także dążenie do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.

Wywołująca narastającą irytację współpracowników Władysława Gomułki nonkonformistyczna postawa wielu walterowców wobec gomułkowskiej polityki „małej stabilizacji”, a także niechęć części władz ZHP do „czerwonego harcerstwa” sprawiły, że w 1961 roku Hufiec Walterowski został rozwiązany.

W późniejszym okresie wielu walterowców, z Jackiem Kuroniem, Adamem Michnikiem i Sewerynem Blumsztajnem na czele, odegrało istotną rolę w procesie kształtowania się polskiej opozycji demokratycznej.

Polecana literatura:

 1. Kiewicz A., Walterowcy, „Rocznik Historii Ruchu Młodzieżowego” [t. 5]: 1990, s. 207–215;
 2. Strofy o generale Świerczewskim (antologia), 1952.

Źródło:

Powyższy tekst ukazał się pierwotnie jako jedno z haseł Abecadła PRL-u. Pozycja autorstwa Zdzisława Zblewskiego została opublikowana nakładem wydawnictwa Znak w 2008 roku.

Tytuł, lead, ilustracje wraz z podpisami, wytłuszczenia, podział akapitów oraz śródtytuły pochodzą od redakcji. Tekst poddano podstawowej obróbce redakcyjnej.

Fascynujący obraz życia w komunistycznej Polsce

Komentarze (6)

 1. Bieg Walterowców Odpowiedz

  Czym było Czerwone harcerstwo – tym czym jest obecnie harcerstwo,Te Czerwone odmiana lewicowego trzeźwego i normalnego myślenia ,te obecne niektóre ciut się zmieniło a niektóre uważa się za prawdziwe prawicowe harcerstwo.

  • Anonim Odpowiedz

   Popieram tą tezę i ja mam takie wrażenie.
   Do 1960 roku byłem w Walterowcach w szkole podstawowej przy ul. Siemiradzkiego 2. Następnie przeszedłem do skautów, bo grali w piłkę nożną.

   Autor tej publikacji mija się z faktami, ale to jest typowe dla historyków zwłaszcza polskiej historii.

   Jeśli Kol. do nich należał (Walterowców), to chętnie podzielę się informacjami 9 letniego ucznia podstawówki.

   Pozdrawiam
   Andrzej

 2. Anonim Odpowiedz

  A kto pyta?
  Bo ją znają tylko ci co otrzymali krzyż na obozie Walterowców.
  Niestety nie mam już tego krzyża, książeczki harcerskiej chyba nie dostawaliśmy.
  O swoim przejściu z ,,Walterowców” do ,,skautów” napisałem do wspomnień o harcerstwie przy ul. Siemiradzkiego 2 do konferencji 7 list.2018 w Krakowie: ,,Profesor Andrzej Jaczewski” w Akademii im. A.Fr. Modrzewskiego.
  pozdrawiam Andrzej

 3. Adam Keikus Odpowiedz

  Obrzydliwa propaganda niczym wyjęta za uszy z epoki stalinizmu. Owi walterowcy to pokolenie staliniąt , których ojcowie mordowali polskich patriotów a im była obca polska tradycja i wartości chrześcijańskie.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.