Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Czerwone harcerstwo. Kim byli walterowcy?

Moneta z wizerunkiem Karola Świerczewskiego "Waltera", patrona walterowców (fot. Pesell, lic. CC BY-SA 4.0)

fot.Pesell, lic. CC BY-SA 4.0 Moneta z wizerunkiem Karola Świerczewskiego „Waltera”, patrona walterowców (fot. Pesell, lic. CC BY-SA 4.0)

Do czerwonego harcerstwa należeli między innymi Jacek Kuroń, Adam Michnik i Seweryn Blumsztajn. W co wierzyli walterowcy? Z jakich radzieckich wzorców czerpali? Co sądziły o nich władze?

Walterowcy to członkowie działającej od 1954 roku drużyny, a następnie hufca i kręgu walterowskiego.

Opierając się na wzorcach zaczerpniętych z książki radzieckiego pedagoga Antona S. Makarenki Poemat pedagogiczny (1932), walterowcy usiłowali realizować komunistyczny wzorzec wychowania kolektywnego, polegającego na ścisłym podporządkowaniu jednostki prawom ustalanym przez grupę rówieśniczą.

Kim był Karol Świerczewski – patron walterowców?

Nazwa drużyny pochodzi od pseudonimu „Walter”, używanego przez gen. Karola Świerczewskiego podczas hiszpańskiej wojny domowej (1936–39).

Świerczewski, zastrzelony w 1947 roku przez partyzantów ukraińskich wiceminister obrony narodowej, w okresie PRL-u był kreowany na jednego z herosów polskiego ruchu komunistycznego (nazywano go m.in. „Generałem, który się kulom nie kłaniał”, w 1952 roku wydano antologię poezji Strofy o generale Świerczewskim, a rok później na ekrany wszedł dwuczęściowy, hagiograficzny film fabularny Żołnierz zwycięstwa w reżyserii Wandy Jakubowskiej).

Zdjęcie Karola Świerczewskiego z Moskwy (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Zdjęcie Karola Świerczewskiego z Moskwy (fot. domena publiczna)

Najważniejsi walterowcy. Garwacki, Kuroń, Musiał

Do czołowych animatorów środowiska walterowców należeli: Jacek Garwacki, Jacek Kuroń i Aleksander Musiał. Początkowo działali oni pod opieką Zarządu Stołecznego Związku Młodzieży Polskiej, następnie zaś zostali włączeni w skład reaktywowanego w 1956 Związku Harcerstwa Polskiego.

Komentarze (5)

 1. Bieg Walterowców Odpowiedz

  Czym było Czerwone harcerstwo – tym czym jest obecnie harcerstwo,Te Czerwone odmiana lewicowego trzeźwego i normalnego myślenia ,te obecne niektóre ciut się zmieniło a niektóre uważa się za prawdziwe prawicowe harcerstwo.

  • Anonim Odpowiedz

   Popieram tą tezę i ja mam takie wrażenie.
   Do 1960 roku byłem w Walterowcach w szkole podstawowej przy ul. Siemiradzkiego 2. Następnie przeszedłem do skautów, bo grali w piłkę nożną.

   Autor tej publikacji mija się z faktami, ale to jest typowe dla historyków zwłaszcza polskiej historii.

   Jeśli Kol. do nich należał (Walterowców), to chętnie podzielę się informacjami 9 letniego ucznia podstawówki.

   Pozdrawiam
   Andrzej

 2. Anonim Odpowiedz

  A kto pyta?
  Bo ją znają tylko ci co otrzymali krzyż na obozie Walterowców.
  Niestety nie mam już tego krzyża, książeczki harcerskiej chyba nie dostawaliśmy.
  O swoim przejściu z ,,Walterowców” do ,,skautów” napisałem do wspomnień o harcerstwie przy ul. Siemiradzkiego 2 do konferencji 7 list.2018 w Krakowie: ,,Profesor Andrzej Jaczewski” w Akademii im. A.Fr. Modrzewskiego.
  pozdrawiam Andrzej

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.