Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Gdzie się podziały tamte prywatki. Jak bawili się Polacy w epoce Gomułki?

Słynny gramofon Bambino (fot. Wojciech Pys, lic. CC BY-SA 3.0)

fot.Wojciech Pys, lic. CC BY-SA 3.0 Słynny gramofon Bambino (fot. Wojciech Pys, lic. CC BY-SA 3.0)

Muzyka z gramofonu „Bambino” lub szlagiery grane wieczorami w Radiu Luksemburg. Parunastu znajomych, dziewczyny i okazja, by „poczuć się sobą”.

Prywatka to rodzaj nieformalnego, młodzieżowego spotkania towarzyskiego. Moda na prywatki rozpowszechniła się w połowie lat 50., stanowiąc w dużej mierze reakcję na nudne, sztampowe i masowe imprezy rozrywkowe, przygotowywane przez organizacje młodzieżowe, szkoły czy zakłady pracy. W późniejszym okresie nazywana popularnie balangą lub po prostu imprezą.

Pionier, Aga i Bambino

Spotkania takie organizowano zazwyczaj w sobotnie wieczory w prywatnym mieszkaniu (stąd nazwa) jednego z uczestników i zapraszano kilku- lub kilkunastoosobową grupę przyjaciół oraz znajomych.

Podczas prywatek, w których uczestniczyły zarówno dziewczęta, jak i chłopcy, przede wszystkim tańczono przy muzyce (najczęściej z polskich radioodbiorników „Aga” lub „Pionier”) popularnego Radia Luksemburg, nadającego w sobotnie wieczory swoją listę przebojów, a z czasem także przy dźwiękach utworów rodzimych wykonawców, odtwarzanych na niezapomnianym adapterze „Bambino”.

Wojciech Gąsowski, autor hitu Gdzie się podziały tamte prywatki (fot. Roger Gor , lic. CC BY 3.0)

fot.Roger Gor , lic. CC BY 3.0 Wojciech Gąsowski, autor hitu Gdzie się podziały tamte prywatki (fot. Roger Gor , lic. CC BY 3.0)

Poczuć się sobą

Obok czysto rozrywkowej prywatki pełniły także inną funkcję, należały bowiem do nielicznych imprez, podczas których młodzież, uwolniona spod presji komunistycznego systemu wychowawczego, mogła otwarcie porozmawiać o interesujących ją sprawach, ujawnić i wymienić poglądy na różne tematy i w ogóle „poczuć się sobą”.

Nic zatem dziwnego, że prywatki zajmują ważne miejsce we wspomnieniach przedstawicieli pokolenia dorastającego w latach 50. i 60., co swego czasu znalazło wyraz w nostalgicznych przebojach Wojciecha Gąsowskiego Gdzie się podziały tamte prywatki oraz zespołu Perfect Autobiografia.

W latach 70., a zwłaszcza 80. moda na prywatki nieco osłabła, w dużej mierze w wyniku wzrostu popularności innej rozrywki młodzieżowej – dyskoteki.

Źródło:

Powyższy tekst ukazał się pierwotnie jako jedno z haseł Abecadła PRL-u. Pozycja autorstwa Zdzisława Zblewskiego została opublikowana nakładem wydawnictwa Znak w 2008 roku.

Tytuł, lead, ilustracje wraz z podpisami, wytłuszczenia, podział akapitów oraz śródtytuły pochodzą od redakcji. Tekst poddano podstawowej obróbce redakcyjnej.

Fascynujący obraz życia w komunistycznej Polsce

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.