Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Pucz przeciwko Edwardowi Gierkowi. Czy Moczar naprawdę próbował obalić pierwszego sekretarza?

Mieczysław Moczar (fot. domena publiczna)

fot. domena publiczna Mieczysław Moczar (fot. domena publiczna)

Według powszechnie przyjętej wersji wydarzeń były minister spraw wewnętrznych usiłował wykorzystać nieobecność Edwarda Gierka w kraju do usunięcia całej grupy technokratów rządzących Polską. Ale co rzeczywiście wiadomo o przebiegu „puczu olsztyńskiego”?

Pucz olsztyński. Tym mianem określono próbę próba odsunięcia od władzy ekipy Edwarda Gierka, podjęta rzekomo w maju 1971 roku przez przywódcę frakcji partyzantów, Mieczysława Moczara.

Wykorzystując nieobecność I sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR), przebywającego od 24 maja 1971 roku w Czechosłowacji, Mieczysław Moczar miał zwołać do Olsztyna naradę swoich zwolenników jakoby w celu opracowania planu obalenia rządów tak zwanych technokratów.

Wspólne „odwiedziny w ziemi warmińsko-mazurskiej”

Działania te do tego stopnia zaniepokoiły Gierka, że przerwał swój pobyt w Pradze i 27 maja pojawił się w Olsztynie, aby – jak podała prasa – wspólnie z Moczarem „odwiedzić ziemię warmińsko-mazurską”.

Mieczysław Moczar (fot. Janmad, lic. GNU FDL)

fot.Janmad, lic. GNU FDL Mieczysław Moczar (fot. Janmad, lic. GNU FDL)

Energiczna kontrakcja Gierka pokrzyżowała plany „partyzantów”, a Moczar, utracił w czerwcu 1971 roku funkcję sekretarza Komitetu Centralnego i został powołany na drugorzędne stanowisko prezesa Najwyższej Izby Kontroli.

W rzeczywistości na temat rzekomego „puczu” wiadomo bardzo niewiele, niewykluczone też, że krążące na ten temat plotki były świadomie rozpowszechniane przez zwolenników Gierka, który pragnął w ten sposób uzasadnić nagłe pozbycie się niewygodnego przywódcy konkurencyjnej frakcji partyjnej.

Polecana literatura:

  • Lesiakowski K., Mieczysław Moczar „Mietek”. Biografia polityczna, Warszawa 1998, s. 388–392.

Źródło:

Powyższy tekst ukazał się pierwotnie jako jedno z haseł Abecadła PRL-u. Pozycja autorstwa Zdzisława Zblewskiego została opublikowana nakładem wydawnictwa Znak w 2008 roku.

Tytuł, lead, ilustracje wraz z podpisami, wytłuszczenia, podział akapitów oraz śródtytuły pochodzą od redakcji. Tekst poddano podstawowej obróbce redakcyjnej.

Fascynujący obraz życia w komunistycznej Polsce

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.