Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

W zabytkowym angielskim kościele odkryto średniowieczne graffiti związane z Czarną Śmiercią

Kościół św. Jana Chrzciciela, Winchester (fot. Michael FORD,lic. CC BY-SA 2.0)

fot.Michael FORD,lic. CC BY-SA 2.0 Kościół św. Jana Chrzciciela, Winchester (fot. Michael FORD,lic. CC BY-SA 2.0)

Odkryte w kościele świętego Jana Chrzciciela w Winchester na południu Anglii graffiti pochodzi ze średniowiecza, a konkretnie z okresu, gdy Europę nawiedziła Czarna Śmierć. Eksperci stwierdzają, że znalezisko pozwoli lepiej zrozumie mentalność ludzi żyjących w tym dramatycznym okresie.

Kościół, w którym odkryto rysunki, pochodzi z XIII wieku. Został on objęty programem „Hampshire Churches Medieval Graffiti Survey”, co doprowadziło do znalezienia i zbadania obrazków. Najwcześniejsze pochodzą z XIV wieku, czyli z okresu, gdy Europę nawiedziła Czarna Śmierć.

Była to jedna z największym epidemii w dziejach ludzkości, zabijając od 30 do 60% populacji na kontynencie. Dało jej to ogromną siłę oddziaływania na sztukę i literaturę oraz doprowadziła do zakrawającej na wybuch fanatyzmu odnowy religijnej, która wywołała prześladowania wszelkich „odmieńców” (Żydów, Romów, wędrownych mnichów, pielgrzymów) oraz strach przed czarownicami, diabłami i innymi siłami nieczystymi.

Miasteczko, w którym znaleziono graffiti zostało ciężko doświadczone przez Czarną Śmierć. W latach 1348–1370 ponad połowa ludności wymarła (populacja spadła z 11 600 do 5000 osób). Jak komentuje cytowany „The Thelegraph” mediewista dr Matthew Champion, to właśnie epidemia popychała ówczesnych mieszkańców Winchester do pozostawiania po sobie śladów:

Pojawia się myśl że może cię nie być. W czasie Czarnej Śmierci ludzie zostali zgładzeni. Chcieli pozostawić po sobie ślad. Wiedzieli, że papier, życie i normalne społeczeństwo są ulotne zatem wpisali siebie w strukturę, o której wiedzieli, że pozostanie niezmieniona – kościół.

Screen materiału przygotowanego przez "The Telegraph".

Screen materiału przygotowanego przez „The Telegraph”.

Naukowiec podkreślił jeszcze, że ludzie umieszczają na ścianach rysunki rzeczy, które są dla nich ważne. Co więcej, właśnie w okresach niepokojów społecznych, różne osoby decydowały się na wyrycie na ścianie jakiejś inskrypcji. I robiły to bez względu na status społeczny, a sprawy nie traktowano jako psikusa, czy aktu wandalizmu.

Winchester położone jest na szlaku pielgrzymkowym do Canterbury. Wielebna Christine Smith, wikariuszka kościoła św. Jana skomentowała sprawę dla serwisu „Christiantoday.com”, twierdząc, że jest to ekscytujące :

To bardzo stary kościół, pochodzący z 1142 roku, i mamy prawdziwą świadomość wszystkich tych ludzi, którzy byli przed nami. Setki pielgrzymów odwiedzają nasz kościół co roku i to jest coś nowego, co możemy im zaoferować.

Źródła informacji:

  1. Extraordinary medieval graffiti found in Winchester church, christiantoday.com.
  2. Medieval church graffiti depicts Black Death fears, premier.org.uk
  3. Medieval graffiti uncovered in a Hampshire church sheds new light on years after Black Death, telegraph.co.uk.
  4. The Hampshire Churches Medieval Graffiti Survey, hantsfieldclub.org.uk.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.