Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

W Gwatemali odkryto ogromne miasto imperium Majów. Naukowcy komentują: Nie docenialiśmy ich możliwości

Dzieło cywilizacji Majów Chichen Itza (fot. Fcb981, lic. CC BY-SA 3.0)

fot.Fcb981, lic. CC BY-SA 3.0 Dzieło cywilizacji Majów Chichen Itza (fot. Fcb981, lic. CC BY-SA 3.0)

Archeologom z Gwatemali udało się odkryć prawdziwe majańskie „megapolis”. Znaleziono właśnie sieć około 60 000 obiektów połączonych w wielkie miasto, skrywane przez stulecia przez dżunglę na północy kraju.

Majowie u szczytu potęgi byli w latach 250-900 n. e. W okresie rozkwitu imperium, cywilizacja ta była dwukrotnie większa niż obszar średniowiecznej Anglii oraz o wiele gęściej zaludniona. Archeolodzy nadal poszukują w gwatemalskiej dżungli pozostałości tego państwa.

Niedawno zaczęto w tym celu wykorzystywać lidar, czyli urządzenie, które działa na zasadach zbliżonych do radaru, jednak zamiast mikrofal wykorzystujące światło. W pewnym sensie stanowi połączenie lasera i teleskopu i pomocny jest przy skanowaniu dużych połaci terenu.

Thomas Garrison, archeolog z Ithaca College, specjalizuje się we wprowadzaniu do użytku technologii takich jak lidar. Zdradzi on National Geographic, że obrazy z północnej Gwatemali udowadniają, jak ogromnie niedoceniona jest cywilizacja majańska. Jak stwierdził:

Obrazy z lidaru jasno pokazują, że cały ten region pokryty był systemem osadniczym, którego skala i gęstość zaludnienia były rażąco lekceważone.

Najprawdziwsze megapolis

Dzięki obrazom uzyskanym z lidara, naukowcy mogli wymazać dżunglę w programie graficznym i dzięki temu odsłonić cywilizację prekolumbijską, zarysowując kształt jej pozostałości po raz pierwszy od wieków. Ich oczom ukazała się sieć osadnicza połączona wzniesionymi ponad poziom gruntu drogami. Ich podniesienie pozwalało na wygodne podróżowanie nimi także w okresie deszczów.

Odkryte właśnie megapolis. Screen ze strony National Geographic

fot.National Geographic Odkryte właśnie megapolis. Screen ze strony National Geographic

Cieki wodne były regulowane przez kanały i rezerwuary. Skany wyraźnie pokazują rynki, budynki i inne założenia urbanistyczne. Co ciekawe, choć Majowie nie znali ani koła, ani nie używali zwierząt pociągowych do transportu, byli w stanie wytworzyć imponujące konstrukcje.

Jak na razie przebadano lidarem 2 100 kilometrów kwadratowych i odkryto dzięki temu ruiny ponad 60 000 obiektów. Wśród tych stworzonych ręką ludzką konstrukcji są pałace, zwyczajne domu, drogi na podwyższeniu i wiele innych. Ze względu na rozmiar terenu i ilość znalezisk, majański kompleks nazwano megapolis. To kolejna tajemnica, którą południowoamerykańskiej dżungli wydarła nowoczesna technologia.

Źródła informacji:

  1. Exclusive: Laser Scans Reveal Maya „Megalopolis” Below Guatemalan Jungle, nationalgeographic.com.
  2. Hidden ancient mayan ‘megalopolis’ with 60,000 structures discovered in guatemala using lasers, newsweek,cim

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.