Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Izraelscy archeolodzy właśnie znaleźli liczącą 1800 lat rzymską mozaikę. Specjaliści mówią jedno – jest piękna

Ruiny w Cezarei (fot. Larry Koester, lic. CC BY 2.0)

fot.Larry Koester, lic. CC BY 2.0 Ruiny w Cezarei (fot. Larry Koester, lic. CC BY 2.0)

W położonej w izraelskim dystrykcie Hajfa Cezarei właśnie odkryto nową mozaikę z czasów rzymskich. Pochodzi ona z II lub III wieku n.e., a w oświadczeniu wydanym przez władze Izraela określana jest mianem „rzadkiej i pięknej”.

Cezarea swoją współczesną nazwę zawdzięcza Herodowi Wielkiemu znanemu w tradycji chrześcijańskiej jako ten, kto czyhał na życie nowo narodzonego Jezusa i zorganizował mityczną rzeź niewiniątek.

W rzeczywistości był przede wszystkim sprawnym władcą i zarządcą, który doprowadził miasto do rozkwitu, budując w nim między innymi głęboki port. Cezarea została tak nazwana na cześć Oktawiana Augusta, który przejął władzę w Rzymie po pokonaniu w wojnie o spuściznę po Juliuszu Cezarze Antoniusza i Kleopatrę.

Do czasu podboju Palestyny przez Arabów Cezarea stanowiła ważny punkt na mapie regionu. W chwili obecnej jest to niewielka wioska rybacka zbudowana na antycznych ruinach, w której regularnie prowadzone są wykopaliska.

Niezwykła mozaika

W czasie badań nad pochodzącym z okresu bizantyjskiego budynkiem liczącym około 1500 lat archeolodzy odkryli na ziemi o trzy wieki starszą mozaikę. Ze wstępnych oględzin wynika, że budynek postawiono nad liczącą już kilka wieków mozaiką. Wymiary niezwykłego odkrycia to 3,5 na 8 metrów.

Na mozaice widnieją wielokolorowe wzory, w tym wizerunki postaci w togach, oraz napis w języku greckim. Według izraelskich ekspertów podobne mozaiki pojawiają się wyłącznie na Cyprze i w północnej Syrii. W Izraelu nigdy nie odkryto podobnego zabytku.

Oczyszczanie odnalezionej mozaiki (fot. screen z serwisu Daily Sabah)

fot.screen z serwisu Daily Sabah Oczyszczanie odnalezionej mozaiki (fot. screen z serwisu Daily Sabah)

Agencja Reutersa przytacza oświadczenie Izraelskiego Urzędu ds. Zabytków, w którym możemy przeczytać, że w zależności od tego, jakie było przeznaczenie budynku, w jakim się znajdowała, różne może być znaczenie postaci ukazanych na mozaice.  Jeżeli był to fragment agory, ludzie na niej widniejący mogli być fundatorami, lub ważnymi personami w mieście. Jeśli był to fragment posiadłości, mogło to być przedstawienie właścicieli.

Niestety grecka inskrypcja nie jest w najlepszym stanie, uszkodzona wieki temu przez powstający nad nią budynek. Reuters donosi, że mozaika stworzona została z dużym kunsztem, a na jeden metr kwadratowy zużywano 12 000 kawałków kamienia.

Odkrycia dokonano przy okazji prac archeologiczno-konserwatorskich, które mają się zakończyć odbudową mostu z okresu krucjat. Jest to największy tego rodzaju projekt, jaki do tej pory realizowano w Izraelu.

Źródła informacji:

  1. ‚Rare and beautiful’ 1,800-year-old Roman-era mosaic excavated in Israel, dailysabah.com.
  2. Ancient Roman Mosaic Floor Made Public in Caesarea, haaretz.com.
  3. Archaeologists in Israel unearth 1,800-year-old ‚rare and beautiful’ Roman mosaic inscribed with mysterious Greek text at site of ancient shopping mall,  dailymail.co.uk.
  4. Israeli archaeologists unearth 1,800-year-old mosaic, reuters.com.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.