Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Izraelscy archeolodzy właśnie znaleźli liczącą 1800 lat rzymską mozaikę. Specjaliści mówią jedno – jest piękna

Ruiny w Cezarei (fot. Larry Koester, lic. CC BY 2.0)

fot.Larry Koester, lic. CC BY 2.0 Ruiny w Cezarei (fot. Larry Koester, lic. CC BY 2.0)

W położonej w izraelskim dystrykcie Hajfa Cezarei właśnie odkryto nową mozaikę z czasów rzymskich. Pochodzi ona z II lub III wieku n.e., a w oświadczeniu wydanym przez władze Izraela określana jest mianem „rzadkiej i pięknej”.

Cezarea swoją współczesną nazwę zawdzięcza Herodowi Wielkiemu znanemu w tradycji chrześcijańskiej jako ten, kto czyhał na życie nowo narodzonego Jezusa i zorganizował mityczną rzeź niewiniątek.

W rzeczywistości był przede wszystkim sprawnym władcą i zarządcą, który doprowadził miasto do rozkwitu, budując w nim między innymi głęboki port. Cezarea została tak nazwana na cześć Oktawiana Augusta, który przejął władzę w Rzymie po pokonaniu w wojnie o spuściznę po Juliuszu Cezarze Antoniusza i Kleopatrę. Do czasu podboju Palestyny przez Arabów Cezarea stanowiła ważny punkt na mapie regionu. W chwili obecnej jest to niewielka wioska rybacka zbudowana na antycznych ruinach, w której regularnie prowadzone są wykopaliska.

Niezwykła mozaika

W czasie badań nad pochodzącym z okresu bizantyjskiego budynkiem liczącym około 1500 lat archeolodzy odkryli na ziemi o trzy wieki starszą mozaikę. Ze wstępnych oględzin wynika, że budynek postawiono nad liczącą już kilka wieków mozaiką. Wymiary niezwykłego odkrycia to 3,5 na 8 metrów. Na mozaice widnieją wielokolorowe wzory, w tym wizerunki postaci w togach, oraz napis w języku greckim. Według izraelskich ekspertów podobne mozaiki pojawiają się wyłącznie na Cyprze i w północnej Syrii. W Izraelu nigdy nie odkryto podobnego zabytku.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.