Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Nowe datowanie radiowęglowe rozwiało wątpliwości naukowców. W Anglii znaleziono wielki grobowiec wikingów

Wikińscy wojownicy (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Wikińscy wojownicy (fot. domena publiczna)

W latach 1974–1988 w anglo-saksońskim opactwie Repton w hrabstwie Derbyshire odkryto i przebadano tajemnicze cmentarzysko z blisko trzystu pochówkami. Wówczas wydawało się, że szczątki zmarłych składano tam przez stulecia. Naukowcy z Bristolu właśnie odkryli, że to w rzeczywistości grób uczestników jednej z najsłynniejszych wikińskich wypraw do Anglii.

W trakcie wykopalisk sprzed kilku dekad najpierw odkryto kilka wikińskich pochówków, a później natrafiono jeszcze na kryptę. Komnata grobowa mieściła się w anglo-saksońskim budynku, który został niemal doszczętnie zburzony i zmieniony w miejsce spoczynku ludzi północy. Jedno z pomieszczeń wypełnione było prawie w całości szczątkami 264 osób.

Większość pogrzebanych stanowili mężczyźni w wieku 18-45 lat, których ciała nosiły ślady obrażeń. Co ciekawe, około 20% ciał należało do kobiet. Zdaniem niektórych badaczy wikingowie nie dyskryminowali kobiet na polu walki i przynajmniej niekiedy wraz z mężczyznami do boju stawały wojowniczki. Na cmentarzysku wyszczególnić można jeden bardzo charakterystyczny grób, należący prawdopodobnie do wodza, lub innego wysoko postawionego mężczyzny. Pogrzebany on został z młotem Thora, mieczem i innymi artefaktami świadczącymi o jego statusie.

Wielka Armia jadła za dużo ryb?

Badacze z University of Bristol Department of Anthropology and Archeology przeprowadzili niedawno nowe badania szczątków znalezionych w Repton. Ich zdaniem poprzednie datowanie izotopem węgla C14 jest niemiarodajne. Błędy wynikają z tak zwanego efektu zbiorników morskich, który sprawia, że dla przyrządów próbki wydają się starsze.

Zdjęcie z wykopalisk z lat 70.

Zdjęcie z wykopalisk z lat 70.

Jak tłumaczy jeden z naukowców, gdy jemy rybę lub inne owoce morza, do naszych kości przenika węgiel, który jest znacznie starszy niż ten pochodzący z żywności wyprodukowanej na lądzie. Dlatego używając wspomnianej metody datowania, należy brać to pod uwagę i odpowiednio korygować wyniki. Dokładnie tak postąpili badacze z Bristolu, dzięki czemu wreszcie wiadomo więcej o niezwykłym pochówku.

Naukowcy doszli do wniosku, że pochowani w Repton wikingowie byli częścią koalicji wojowników z północy, która najechała ziemie anglo-saksońskie w IX wieku. Do tej pory najazdy ludzi północy były krótkimi wyprawami rabunkowymi. W 865 roku zastosowali oni zupełnie nową taktykę. Tamtejsi królowie porozumieli się i razem wyruszyli do Anglii, wiodąc tysiące zaprawionych w bojach wojowników i setki statków. Zamiast splądrować kraj i odpłynąć, jak robili to dotąd, zaczęli podbój Anglii. Ich kampania trwała 14 lat i doprowadziła do zajęcia trzech z czterech ówczesnych angielskich królestw.

Źródła informacji:

  1. Marine Radiocarbon Reservoir Effect, radiocarbon.com.
  2. Mass grave in England holds the remains of Viking invasion force, nationalpost.com.
  3. Midlands mass grave was burial site for Viking ‚Great Heathen Army’ war dead, new study reveals, ibtimes.co.uk.
  4. Unearthed mass grave was likely burial site for Viking army members, aol.com.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.