Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Co się stanie z twierdzą w Kamieńcu Podolskim? Ukraińcy „remontują” ją kulą do wyburzania

Twierdza w Kamieńcu Podolskim (fot. enelene, lic. CC0)

fot.enelene, lic. CC0 Twierdza w Kamieńcu Podolskim (fot. enelene, lic. CC0)

Dawna polska twierdza w Kamieńcu Podolskim, znajdująca się obecnie na terytorium Ukrainy, w czasach swojej świetności zyskała mino niezdobytej. W połowie lutego zawaliła się część muru rozsławionych przez „Trylogię” Sienkiewicza fortyfikacji. Ukraińcy prowadzą prace konserwatorskie z użyciem kuli do wyburzeń.

Jak możemy się dowiedzieć z komunikatu prasowego zamieszczonego na stronie Państwowego Muzeum Historycznego w Kamieńcu Podolskim, problem z murami twierdzy zauważono w połowie stycznia. Na prośbę dyrektora placówki utworzono komisję, w skład której weszli przedstawiciele muzeum, specjaliści w zakresie budownictwa i przedstawiciele władz lokalnych.

W ramach prac miała zostać przeprowadzona ekspertyza muru, po czym specjaliści mieli przygotować dokumentację potrzebną do przeprowadzenia prac konserwatorskich. Zawarta została nawet umowa z firmą, która miała się tym zająć. Badanie stanu murów miało nastąpić w dniach 15-16 lutego. Nie zdążono sfinalizować sprawy.

W walentynki, około godziny 17.20, część muru północnego bastionu twierdzy zawaliła się, częściowo uniemożliwiając poruszanie się drogą biegnącą u jego stóp. Jak skomentowała to prezenterka ukraińskiej telewizji „1+1” w materiale poświęconym kłopotom Kamieńca: „Oparła się armii tureckiej i rosyjskiej, ale nie wytrzymała próby czasu”.

Ołeksandr Zaremba, dyrektor placówki, powiedział reporterowi stacji, że nikt nie mógł się spodziewać, że mur się zawali. Jak możemy przeczytać w komunikacie muzeum, 15 lutego rozpoczęły się prace mające na celu ustalenie przyczyn zawalenia, zabezpieczenia miejsca, w którym do niego doszło oraz rozebrania pobliskiego fragmentu murów i przygotowania dokumentacji do przeprowadzenia prac konserwatorskich.

Wyburzanie muru twierdzy kamienieckiej (screen z materiału przygotowanego przez telewizję "1+1")

fot.screen z materiału przygotowanego przez telewizję „1+1” Wyburzanie muru twierdzy kamienieckiej (screen z materiału przygotowanego przez telewizję „1+1”)

Ogromne kontrowersje wzbudza jednak sposób prowadzenia prac zabezpieczających mury. Prowadząca naprawy firma prywatna do prac przy zabytkowej budowli zabrała się z użyciem młotów pneumatycznych, jednak na tym nie poprzestali. W ruch poszedł ciężki sprzęt w postaci dużego dźwigu wyposażonego w kulę do burzenia budynków i koparki, która łyżką rozpruwała zagrożony fragment umocnień.

Wiele osób podejrzewa, że zawalenie spowodował ruch samochodowy przebiegający u stóp muru. Jak twierdzi ks. Alojzy Kosobucki z kamienieckiej parafii św. Mikołaja, brak spoiwa łączącego budulec muru można było zauważyć już od jakiegoś czasu przejeżdżając drogą, jednak miasto nic z tym nie zrobiło.

Źródła informacji:

  1. Jedna ze ścian kamienieckiej fortecy zawaliła się na drogę, tsn.ua.
  2. Kamieniec Podolski, twierdza niezdobyta. Zobacz, jak robotnicy burzą jej mury, tvp.info
  3. Komunikat prasowy Państwowego Muzeum Historycznego w Kamieńcu Podolskim.
  4. Część ścian twierdzy Kamieniec Podolski jest rozbierana w wyniku zawalenia, bbc.com.

Komentarze (5)

  1. Siergiej Shirokov Odpowiedz

    Dzień dobry państwu Jestem Sergiusz z Kamieńca podolskiego A coś powiedzieć o tym niszczeniu zamku polskiego w Kamieńcu podolskim to jest duży kłopot mamy idiotów jakie Pracują tam No cóż z tym zrobić w Polsce by nie pozwolili wyrzucać śmieci pod mury no u nas to zrobili wymieniono zaczęło wydawać swoje wydatki i ono poszło do muru i zaczęło jego niszczyć ze środka od tego i muru po prostu zaczął po trochę walić się

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.