Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Co się stanie z twierdzą w Kamieńcu Podolskim? Ukraińcy „remontują” ją kulą do wyburzania

Twierdza w Kamieńcu Podolskim (fot. enelene, lic. CC0)

fot.enelene, lic. CC0 Twierdza w Kamieńcu Podolskim (fot. enelene, lic. CC0)

Dawna polska twierdza w Kamieńcu Podolskim, znajdująca się obecnie na terytorium Ukrainy, w czasach swojej świetności zyskała mino niezdobytej. W połowie lutego zawaliła się część muru rozsławionych przez „Trylogię” Sienkiewicza fortyfikacji. Ukraińcy prowadzą prace konserwatorskie z użyciem kuli do wyburzeń.

Jak możemy się dowiedzieć z komunikatu prasowego zamieszczonego na stronie Państwowego Muzeum Historycznego w Kamieńcu Podolskim, problem z murami twierdzy zauważono w połowie stycznia. Na prośbę dyrektora placówki utworzono komisję, w skład której weszli przedstawiciele muzeum, specjaliści w zakresie budownictwa i przedstawiciele władz lokalnych.

W ramach prac miała zostać przeprowadzona ekspertyza muru, po czym specjaliści mieli przygotować dokumentację potrzebną do przeprowadzenia prac konserwatorskich. Zawarta została nawet umowa z firmą, która miała się tym zająć. Badanie stanu murów miało nastąpić w dniach 15-16 lutego. Nie zdążono sfinalizować sprawy.

W walentynki, około godziny 17.20, część muru północnego bastionu twierdzy zawaliła się, częściowo uniemożliwiając poruszanie się drogą biegnącą u jego stóp. Jak skomentowała to prezenterka ukraińskiej telewizji „1+1” w materiale poświęconym kłopotom Kamieńca: „Oparła się armii tureckiej i rosyjskiej, ale nie wytrzymała próby czasu”.

Ołeksandr Zaremba, dyrektor placówki, powiedział reporterowi stacji, że nikt nie mógł się spodziewać, że mur się zawali. Jak możemy przeczytać w komunikacie muzeum, 15 lutego rozpoczęły się prace mające na celu ustalenie przyczyn zawalenia, zabezpieczenia miejsca, w którym do niego doszło oraz rozebrania pobliskiego fragmentu murów i przygotowania dokumentacji do przeprowadzenia prac konserwatorskich.

Wyburzanie muru twierdzy kamienieckiej (screen z materiału przygotowanego przez telewizję "1+1")

fot.screen z materiału przygotowanego przez telewizję „1+1” Wyburzanie muru twierdzy kamienieckiej (screen z materiału przygotowanego przez telewizję „1+1”)

Ogromne kontrowersje wzbudza jednak sposób prowadzenia prac zabezpieczających mury. Prowadząca naprawy firma prywatna do prac przy zabytkowej budowli zabrała się z użyciem młotów pneumatycznych, jednak na tym nie poprzestali. W ruch poszedł ciężki sprzęt w postaci dużego dźwigu wyposażonego w kulę do burzenia budynków i koparki, która łyżką rozpruwała zagrożony fragment umocnień.

Wiele osób podejrzewa, że zawalenie spowodował ruch samochodowy przebiegający u stóp muru. Jak twierdzi ks. Alojzy Kosobucki z kamienieckiej parafii św. Mikołaja, brak spoiwa łączącego budulec muru można było zauważyć już od jakiegoś czasu przejeżdżając drogą, jednak miasto nic z tym nie zrobiło.

Źródła informacji:

  1. Jedna ze ścian kamienieckiej fortecy zawaliła się na drogę, tsn.ua.
  2. Kamieniec Podolski, twierdza niezdobyta. Zobacz, jak robotnicy burzą jej mury, tvp.info
  3. Komunikat prasowy Państwowego Muzeum Historycznego w Kamieńcu Podolskim.
  4. Część ścian twierdzy Kamieniec Podolski jest rozbierana w wyniku zawalenia, bbc.com.

Komentarze (6)

  1. Siergiej Shirokov Odpowiedz

    Dzień dobry państwu Jestem Sergiusz z Kamieńca podolskiego A coś powiedzieć o tym niszczeniu zamku polskiego w Kamieńcu podolskim to jest duży kłopot mamy idiotów jakie Pracują tam No cóż z tym zrobić w Polsce by nie pozwolili wyrzucać śmieci pod mury no u nas to zrobili wymieniono zaczęło wydawać swoje wydatki i ono poszło do muru i zaczęło jego niszczyć ze środka od tego i muru po prostu zaczął po trochę walić się

  2. BLA! Odpowiedz

    Tak sie psubraty odwdzieczaja za przyjecie 7 milionow uchodzcow .. mial racje Ksiaze Wiśniowiecki ze kozactwo trzeba ogniem a mieczem tepic ..

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.