Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Archeolodzy pracują nad zabytkami zniszczonymi przez ISIS. Szefowa Brytyjskiego Instytutu Badań nad Irakiem komentuje: „Fantastyczne znalezisko!”

Zniszczenia dokonane w Mosulu przez bojowników ISIS, meczet Al Nouri (fot. Tasnim News, lic. CC BY-SA 4.0)

fot.Tasnim News, lic. CC BY-SA 4.0 Zniszczenia dokonane w Mosulu przez bojowników ISIS, meczet Al Nouri (fot. Tasnim News, lic. CC BY-SA 4.0)

Bojownicy Państwa Islamskiego zasłynęli nie tylko brutalnością i fanatyzmem, ale też niezwykłą konsekwencją w niszczeniu unikatowych zabytków. Teraz archeolodzy intensywnie pracują w miejscach, z których ISIS zostało wyparte. Właśnie znaleźli inskrypcje potwierdzające istnienie biblijnego króla.   

W czerwcu 2014 roku ISIS zaatakowało i zajęło Mosul, drugie co do wielkości irackie miasto. Warto podkreślić, że dzisiejszy Mosul to nic innego jak znana z Biblii (m.in. z „Księgi Rodzaju”) starożytna Niniwa. 24 lipca 2014 roku bojownicy wysadzili w powietrze grobowiec proroka Jonasza znajdujący się w mieście. Co ciekawe, o tej postaci wspomina także Koran, jednak świątynia była ośrodkiem kultu innego odłamu islamu niż ten wyznawany przez dżihadystów.

Wraz ze stopniowym wypieraniem sił ISIS z Mosulu do pracy przystąpili archeolodzy, którzy muszą oszacować skalę zniszczeń oraz zabezpieczyć zabytki. Jak się okazało, bojownicy w poszukiwaniu skarbów do splądrowania zaczęli drążyć pod grobowcem Jonasza tunele. W pewnym sensie powinniśmy być im za to wdzięczni.

Dzięki działalności rabusiów odsłonięte zostały ruiny pałacu biblijnego króla asyryjskiego Sennacheryba z VII wieku p.n.e. Budowla została odnowiona przez jego syna, Asarhaddona. Eleanor Robson, szefowa Brytyjskiego Instytutu Badań nad Irakiem, powiedziała, że ​​zniszczenia dokonane przez terrorystów otworzyły drogę do „fantastycznego znaleziska”.

Iracka archeolożka Layla Salih znalazła w tunelach marmurowy napis wykonany pismem klinowym dotyczący Asarhaddona. Choć jego imię nie pojawia się wprost, w inskrypcji użyto określeń odnoszących się tylko do niego, między innymi do tego, że odbudował Babilon po śmierci ojca.

Atak Asyryjczyków na miasto Lachish za panowania Sennacheryba (fot. Osama Shukir Muhammed Amin FRCP(Glasg), lic. CCA-SA 4.0)

fot.Osama Shukir Muhammed Amin FRCP(Glasg), lic. CCA-SA 4.0 Atak Asyryjczyków na miasto Lachish za panowania Sennacheryba (fot. Osama Shukir Muhammed Amin FRCP(Glasg), lic. CCA-SA 4.0)

W 2. Księdze Królewskiej Starego Testamentu opisana jest nieudana próba podboju Jerozolimy, jaką podjął Sennacheryb. Gdy powrócił on do swojej stolicy, został zamordowany w pałacu przez własnych synów, a władzę przejął Asarhaddon. Jedna z inskrypcji odkrytych w tunelach głosi: „Pałac Asarhaddona, silnego króla, króla świata, króla Asyrii, zarządcy Babilonu, króla Sumeru i Akadu, króla królów Dolnego Egiptu, Górnego Egiptu i Kusz”.

Materiał archeologiczny pod grobowcem Jonasza byłby znacznie bogatszy, jednak bojownicy splądrowali stanowisko. Jak szacują iraccy eksperci, kilkaset zabytków zostało zrabowanych w celu sprzedania ich na czarnym rynku dzieł sztuki. Na spotkaniu pomiędzy naukowcami z Iraku i z krajów Zachodu ustalono, że podjęte zostaną skoordynowane wysiłki w celu przywrócenia irackiego dziedzictwa kulturowego.

Gdy „kalifat islamski” osiągnął swoje szczytowe rozmiary w 2014 roku, na terenie opanowanym przez dżihadystów znalazło się ponad 4000 stanowisk archeologicznych. Jednym z tych, które ucierpiało najbardziej jest starożytne asyryjskie miasto Nimrud. Bojownicy ISIS, sprowadziwszy buldożery, zrównali je z ziemią w osiemdziesięciu procentach, pomagając sobie materiałami wybuchowymi.

Źródła informacji:

  1. Archeologiczna niespodzianka odkryta pod grobowcem biblijnego proroka, dzienniknaukowy.pl.
  2. Islamic State looting uncovers ancient palace beneath Jonah’s Tomb, timesofisrael.com.
  3. Looters’ Tunnel Uncovers Archeological Surprise, historyinorbit.com.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.