Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Tragedia dla światowego dziedzictwa. Wspaniała świątynia z epoki żelaza padła ofiarą nalotów. Może być jeszcze gorzej

Bazaltowy lew z Ain Dara (fot. Odilia, lic. CC BY-SA 3.0)

fot.Odilia, lic. CC BY-SA 3.0 Bazaltowy lew z Ain Dara (fot. Odilia, lic. CC BY-SA 3.0)

Konflikt trwający w Syrii od siedmiu lat stał się nie tylko powodem tragedii ludności cywilnej, ale też spowodował nieodwracalne straty dla światowego dziedzictwa. Pod koniec stycznia tureckie samoloty zrzuciły bomby na starożytną świątynię. Kompleks przypominający Świątynię Salomona został obrócony w gruzy.

Zlokalizowana na północny zachód od Aleppo, w pobliżu granicy syryjsko-tureckiej świątynia Ain Dara to zabytek syro-hetycki pochodzący z epoki żelaza. Miejsce kultu, które funkcjonowało w okresie od 1300 do 740 r.p.n.e., zostało odnalezione w połowie lat pięćdziesiątych. Znane było z tego, że przypominało słynną jerozolimską Świątynię Salomona opisaną szczegółowo w Biblii.

Te podobieństwa były szeroko dyskutowane przez archeologów w latach osiemdziesiątych. Świątynię zdobią ogromne bazaltowe lwy, a ponadto znajdują się w niej bardzo interesujące ślady bosych stóp wyrzeźbione w posadzce. Są to metrowe odciski, które musiałyby należeć do człowieka lub boga liczącego 20 metrów wzrostu.

Jak donosi Reuters, syryjski rząd ogłosił, że tureckie naloty na utrzymywany przez Kurdów syryjski region Afrin doprowadziły do nieodwracalnego uszkodzenia świątyni Ain Dara. Rebelianci, którzy celowo niszczyli zabytki zostali wyparci z tych okolic. Teraz wygląda na to, że nowym zagrożeniem dla bezcennych obiektów są siły tureckie walczące z Kurdami.

Tak teraz wygląda Ain Dara (zdjęcie opublikowane przez Syrian Observatory for Human Rights)

Tak teraz wygląda Ain Dara (zdjęcie opublikowane przez Syrian Observatory for Human Rights)

National Geographic informuje, że na zdjęciach satelitarnych w rejonie świątyni widać ślady tureckiego nalotu w jej środkowej i południowo-wschodniej części. Strona syryjska uważa, że to celowe działanie Turcji. Obserwatorzy międzynarodowi obawiają się, czy zabytki nie zaczną być częstszym celem w trakcie konfliktu.

Na stronie UNESCO możemy przeczytać, że zabytki architektoniczne (porzucone w X wieku wioski) północnej Syrii są niezwykłym świadectwem wiejskiego życie w późnym antyku i za czasów Bizancjum. Ukazują też przejście pomiędzy starożytnym pogańskim światem, a wejściem w krąg Imperium Rzymskiego i bizantyjskiego chrześcijaństwa. Wśród zabytków znajdujących się w rejonie walk wyróżnić możemy między innymi pogańskie świątynie, kościoły, łaźnie etc.

Źródła informacji:

  1. Ancient Villages of Northern Syria, unesco.org.
  2. Iconic Ancient Temple Is Latest Victim in Civil War, nationalgeographic.com.
  3. Syrian government says Turkish shelling damaged ancient temple, reuters.com.

Komentarze (1)

  1. czarna rozpacz Odpowiedz

    I czego to się dziwić! Muzułmanie chcą zrównać z ziemią wszystko co świadczy o jakiejkolwiek kulturze. Sami nie stworzyli NICZEGO!!!! Potrafią tylko niszczyć, zabijać i unicestwiać. I ten właśnie prymityw o mentalności skorpiona zalewa Europę. Przysypie nasz maleńki, pokryty cudami kultury chrześcijańskiej,skrawek Ziemi piachem i ekskrementami. Gdzie się wówczas podziejemy?

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.