Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Miasto o tysiącletniej historii odnalezione w Etiopii. Odkrycie ma szansę ujawnić nieznaną kartę dziejów islamu

Islam pojawił się w Etiopii w 615 roku wraz z Muzułmanami uciekającymi przed prześladowaniami.

fot.domena publiczna Islam pojawił się w Etiopii w 615 roku wraz z Muzułmanami uciekającymi przed prześladowaniami.

Zabytki pochodzące z Indii i Chin, monety z XIII-wiecznego Egiptu i meczet sprzed 900 lat. To tylko niektóre ze skarbów wykopanych przez brytyjskich archeologów z Uniwersytetu w Exeter i etiopskich badaczy w miejscowości Harlaa, we wschodniej części kraju.

Archeologowie szacują, że ruiny pochodzą z X wieku. Miasto stanowiło ważny ośrodek handlowy. Znalezione artefakty są dowodem na powiązania średniowiecznej osady z Afryką Północną, Półwyspem Arabskim, Azją Południowo-Wschodnią, Madagaskarem i Malediwami.

Podczas wykopalisk naukowcy odnaleźli meczet wzniesiony najprawdopodobniej w XII wieku oraz miejsca pochówku i nagrobki kultury muzułmańskiej. Islam pojawił się w Etiopii w VII wieku, wraz z uczniami Mahometa, którzy uciekli przed prześladowaniami z Mekki. Obecnie 30% ludności Afryki Subsaharyjskiej to muzułmanie. W Etiopii stanowią jedną trzecią ludności. Świątynia w Harlaa przypomina budowle wznoszone w tym samym czasie w Somalii i Tanzanii. Świadczy to o powiązaniach pomiędzy wczesnymi społecznościami islamskimi.

Do tej pory odkrycia archeologiczne powiązane z kultura muzułmańską były rzadkością w Etiopii. Wykopaliska w Harlaa mogą ujawnić ważną i nieznaną kartę historii islamu w Afryce wschodniej. Projekt zajął naukowcom dwa lata i będzie kontynuowany.

Źródło informacji:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.