Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Wikingowie nosili stroje z inskrypcjami… wychwalającymi Allaha. Nowe odkrycie szwedzkich naukowców

Tkanina z inskrypcją wychwalającą Allaha.

fot.Annika Larsson Tkanina z inskrypcją wychwalającą Allaha.

Wikingowie mogli się znajdować pod wpływem islamu oraz „idei wiecznego życia w raju, po śmierci” – twierdzi Annika Larsson z Uniwersytetu w Uppsali.

Podczas badań tkanin pogrzebowych wydobytych z wikińskich grobów naukowcy natrafili na stroje, na których umieszczono napisy „Allah” oraz „Ali”: oznaczające odpowiednio Boga, oraz zięcia proroka Mahometa, który został pierwszym szyickim imamem.

Napisy zostały oddane pismem kufickim, stanowiącym najstarszą formę kaligrafii arabskiej, nazywanym również „pismem kwadratowym”. Odnaleziono je zarówno na jedwabiach wydobytych z tak zwanych pochówków łodziowych, jak i na tych, które wyciągnięto z grobowców położonych w jednej z najsłynniejszych wikińskich osad – Birce.

Annika Larsson, specjalizująca się w archeologii tekstyliów twierdzi, że Wikingowie mogli się znajdował pod wpływem islamu oraz „idei wiecznego życia w raju, po śmierci”.

Powiększona inskrypcja wykonana pismem kufickim.

fot.Annika Larsson Wzór inskrypcji wykonanej pismem kufickim.

Badaczka stwierdziła także:

W Koranie czytamy, że mieszkańcy raju nosić będą stroje z jedwabiu. Zestawienie tej informacji z odnalezionymi inskrypcjami może tłumaczyć dlaczego jedwab tak często występował w pochówkach z epoki wikingów.

Podobne relikty, niekoniecznie grobowe, odnajdywano już wcześniej. Były uznawane przede wszystkim za dowód rozwiniętego handlu między Skandynawią a krajami orientu, nie zaś – za oznakę przenikania wierzeń.

Komentarze (11)

  1. Maciek Odpowiedz

    „Wikingowie – skandynawscy wojownicy, którzy od VIII wieku podejmowali dalekie wyprawy o charakterze kupieckim, rabunkowym lub osadniczym.”

  2. Mirek Odpowiedz

    Poprawność „uchodźcowa” czy zwykła głupota naukowca? Spójrzcie! Na ulicy „chodzi” setki ubrań z napisami o treści nieznanej wielu ubranych!

  3. nn Odpowiedz

    Na fotce widać tez swastykę. Czyżby islamiści z Xw. podczytywali „Mein Kampf”?/ A tak poważnie to zwykły szlaczek geometryczny w hafcie krzyżykowym

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.