Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

W USA usuwają kolejne konfederackie pamiątki. Teraz wzięli się za pomnik żołnierzy poległych w wojnie secesyjnej

Konfederacki pomnik w Savannah (fot.Daniel Mayer, lic. GNU FDL)

fot.Daniel Mayer, lic. GNU FDL Konfederacki pomnik w Savannah (fot.Daniel Mayer, lic. GNU FDL)

Od zakończenia wojny secesyjnej minęło ponad 150 lat, w Stanach Zjednoczonych to jednak nadal drażliwa kwestia. Od pewnego czasu Amerykanie prowadzą własną wersję „dekomunizacji”. Zamiast pamiątek po komunie usuwają jednak monumenty poświęcone konfederatom.

Dla przypomnienia, w latach 1861–1865 w Ameryce toczyła się wojna domowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi (zwanymi Północą, lub Unią) i Skonfederowanymi Stanami Ameryki (zwanymi Południem, lub Konfederacją), które usiłowały stworzyć własne państwo. Jedną z głównych przyczyn wojny był abolicjonizm – konfederaci otwarcie wyrażali w swojej deklaracji secesji obronę niewolnictwa.

Uznając rację czarnoskórych amerykanów, którzy nazywają upamiętnianie obrońców niewolnictwa rasizmem, władze wielu stanów decydują się na usuwanie pomników. Latem wybuchły na tym tle zamieszki w czasie wiecu białych nacjonalistów w Charlottesville w stanie Wirginia, w których zginęła jedna osoba. Teraz kolejne miasto decyduje się na likwidację konfederackiego monumentu.

W Savannah w stanie Georgia znajduje się wykonany z piaskowca 143 lata temu pomnik żołnierzy Południa poległych w czasie wojny secesyjnej. Monument ma 14 metrów wysokości i zwieńczony jest figurą żołnierza konfederatów z brązu, a u jego stóp stoją dwie figury oficerów. Prawo stanu Georgia zabrania usuwania pomników, zatem władze Savannah musiały podejść do problemu nieco inaczej. Zamiast niszczyć pomnik, zmienią go i po kilku znaczących poprawkach pozostanie on na swoim miejscu.

Konfederacki pomnik w Savannah (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Konfederacki pomnik w Savannah (fot. domena publiczna)

Przede wszystkim od 2018 roku monument ma upamiętniać wszystkie ofiary amerykańskiej wojny domowej. Konfederacki żołnierz na szczycie pozostanie, jednak oficerowie zostaną usunięci i przeniesieni na cmentarz (w pierwotnym projekcie pomnika ich nie było – pojawili się dopiero po 35 latach). Zmieniona zostanie także tablica na monumencie, która ma odtąd głosić: „Ten pomnik został wzniesiony pierwotnie w 1875 roku poległym konfederatom, przeprojektowany w 1879 i w 2018 roku ponownie poświęcony wszystkim poległym w amerykańskiej wojnie domowej”.

Dokładna data, kiedy poprawki zostaną wprowadzone nie została jeszcze upubliczniona.

Źródła informacji:

  1. Savannah approves changes to Confederate monument from 1875, washingtonpost.com.
  2. Savannah Approves Changes to Confederate Monument From 1875, nytimes.com.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.