Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Władze Nowego Jorku przeszukują posiadłość miliardera. Znaleziono kradzione antyki warte fortunę

Michael Steinhardt (screen z serwisu youtube.com)

fot.screen z serwisu youtube.com Michael Steinhardt (screen z serwisu youtube.com)

Znany żydowski filantrop, kolekcjonujący antyczne greckie artefakty, na którego cześć została nazwana jedna z galerii Metropolitan Museum of Art, został przyłapany na posiadaniu kradzionych skarbów. Nowojorska policja przeszukała jego dom i biuro, znajdując obciążające go dowody.

Michael Steinhardt, który w znaczący sposób wspierał słynne Metropolitan Museum of Art (MET), już od pewnego czasu znajdował się w kręgu zainteresowania prokuratora okręgowego Nowego Jorku, Cyrusa R. Vance’a Jr. Przedstawiciel wymiaru sprawiedliwości stworzył biuro zajmujące się śledzeniem rynku handlu antykami, którego zwierzchnikiem mianował Matthew Bogdanosa.

Ten syn greckich imigrantów posiada klasyczne wykształcenie oraz doświadczenie w dziedzinie walki z upłynnianiem kradzionych artefaktów (w 2003 roku, jako oficer rezerw amerykańskiej piechoty morskiej prowadził śledztwo w sprawie grabieży irackiego Muzeum Narodowego). W ramach swoich obowiązków biuro prowadzi śledztwa w domach akcyjnych, muzeach i prywatnych kolekcjach. Wszystko po to, by wykryć nielegalnie przejęte przedmioty i zwrócić je prawowitym właścicielom (muzeom, z których zostały skradzione, bądź repatriować je do krajów pochodzenia).

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.