Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

W Kalifornii wprowadzono obowiązkowe lekcje historii gejów i lesbijek. To potrzebna zmiana – przekonują eksperci

Dziewiętnastowieczna lesbijska para (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Dziewiętnastowieczna lesbijska para (fot. domena publiczna)

Kalifornia, jako pierwszy stan USA, wprowadza podręczniki szkolne do historii uwzględniające osoby LGBT oraz kwestię gender. Zwolennicy ustawy przynoszącej tę zmianę twierdzą, że zapewnia ona społeczności LGBT traktowanie na równi z innymi grupami ludności, o których uczą się dzieci w Kalifornii.

Już sześć lat temu Kalifornia stała się pionierem w dziedzinie edukacji wprowadzając obowiązek nauczania dzieci w czasie zajęć z nauk społecznych o problemach, z jakimi mierzy się społeczność LGBT. Teraz stan idzie o krok dalej.

Zwolennicy wprowadzonej niedawno ustawy wiążą potrzebę jej uchwalenia z falą samobójstw wśród młodych lesbijek, gejów, biseksualistów i transseksualistów. Cytowany przez „Time” profesor Don Romesburg, zajmujący się gender studies na Sonoma State University twierdzi, że taka zmiana pomaga dzieciom zmagającym się z problemami z tożsamością płciową zrozumieć, że: „są częścią naszej społeczności, w przeszłości i dziś, to sposób aby wszyscy zrozumieli, że gdzieś przynależą”.

Narracja historyczna, do tej pory biała, męska i eurocentryczna, ma się zmienić. Uczniowie poznają między innymi historię USA w XIX wieku z uwzględnieniem ról płciowych, będą się uczyć o kulturze i spuściźnie rdzennych Amerykanów oraz o słynnych postaciach historycznych o orientacji homoseksualnej.

Źródła informacji:

  1. California Is Adopting LGBT-Inclusive History Textbooks. It’s the Latest Chapter in a Centuries-Long Fight, time.com
  2. California Is First State to Approve LGBT-Inclusive History Books for K-8 Schools, advocate.com.
  3. California will be the first state to use LGBT-inclusive history textbooks in schoolsk, latimes.com

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.