Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Naukowcy właśnie dowiedli, że pierwsi Brytyjczycy, zamieszkujący Anglię 10 000 lat temu, mieli prawie czarną skórę

Człowiek z Cheddar (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Człowiek z Cheddar (fot. domena publiczna)

Ludzie z lubością wykrzykujący hasła o ratowaniu „białej Europy” właśnie dostali gorzką lekcję. Naukowcy dzięki badaniom kości człowieka sprzed 10 000 lat dowiedli, że jeden z pierwszych Brytyjczyków miał kręcone włosy i prawie czarną skórę.

Szkielet odkopany w 1903 roku w jaskini Gough’s Cave w wąwozie Cheddar Gorge nazywany jest człowiekiem z Cheddar. To najstarszy układ kostny znaleziony w Wielkiej Brytanii.

Człowiek z Cheddar żył w Wielkiej Brytanii niedługo po tym, gdy pierwsi osadnicy z Europy kontynentalnej dotarli w te okolice korzystając z nieistniejącego dziś połączenia lądowego. Był to w przybliżeniu koniec ostatniego okresu zlodowacenia. Współcześni Brytyjczycy według naukowców są potomkami właśnie tej grupy.

Co więcej, jak pisze „Washington Post”, uważa się, że człowiek z Cheddar jest spokrewniony z jedną na dziesięć obecnie żyjących na Wyspach osób. W okolicach Cheddar Gore przebadano 20 ochotników. Wśród nich znaleziono dwie osoby spokrewnione z właścicielem szkieletu.

Genów nie oszukasz

W ramach projektu naukowego w czaszce słynnego szkieletu wywiercono maleńki, dwumilimetrowy otwór. Dzięki temu udało się pozyskać kompletny materiał do badań genetycznych. Chris Stringer z Muzeum Historii Naturalnej, który pierwszy raz zetknął się z człowiekiem z Cheddar ponad 40 lat temu, w komentarzu dla BBC podkreślił znaczenie tego faktu. Dodał, że do nigdy by nie uwierzył, że pewnego dnia badacze będą mieć pełny genom przodka Brytyjczyków.

Zrekonstruowana głowa człowieka z Cheddar (fot. screen ze strony bbc.co.uk)

fot.screen ze strony bbc.co.uk Zrekonstruowana głowa człowieka z Cheddar (fot. screen ze strony bbc.co.uk)

Dzięki genetyce możemy się dowiedzieć wiele o biologii przebadanego mężczyzny. Na przykład tego, że nie był on w stanie trawić mleka. Gen odpowiedzialny za przyswajanie mleka pojawił się u ludzi znacznie później, wraz z rozwojem rolnictwa.

Początkowo badacze zakładali, że podobnie jak współcześni rdzenni mieszkańcy Wielkiej Brytanii także właściciel słynnego szkieletu miał jasną skórę i jasne włosy. Po przebadaniu materiału genetycznego przez naukowców z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie i University College London okazało się jednak, że jest dokładnie odwrotnie. Chociaż człowiek z Cheddar miał niebieskie oczy, to jego włosy były ciemne i kręcone, a jego skóra prawie czarna.

W przeszłości już raz rekonstruowano wygląd człowieka z Cheddar, jednak posłużono się wówczas błędnymi przesłankami. Teraz specjaliści zdecydowali się podjąć jeszcze jedną próbę, tym razem opierając się na ustaleniach genetyków oraz trójwymiarowych skanach jego czaszki. Model można zobaczyć w londyńskim Muzeum Historii Naturalnej.

Źródła informacji:

 1. Cheddar Man: DNA shows early Briton had dark skin, bbc.com.
 2. Early Britons had dark skin, ‚Cheddar Man’ research indicates, cnn.com.
 3. First modern Britons had ‚dark to black’ skin, Cheddar Man DNA analysis reveals, theguardian.com.
 4. Meet Cheddar Man: First modern Britons had dark skin and blue eyes, washingtonpost.com.

Komentarze (9)

 1. Globox Odpowiedz

  „Co więcej, jak pisze „Washington Post”, uważa się, że człowiek z Cheddar jest spokrewniony z jedną na dziesięć obecnie żyjących na Wyspach osób. W okolicach Cheddar Gore przebadano 20 ochotników. Wśród nich znaleziono dwie osoby spokrewnione z właścicielem szkieletu.” Śmiała opinia jeśli opiera się na grupie 20 osób z jednego miejsca w Wielkiej Brytanii xD

   • TomaszTures Odpowiedz

    To niebywałe, że te bzdury są tak bardzo kolportowane owe badania genetyczne opierają się na analizie genów związanych z pigmentacją, co daje pewne spekulacje, a nie pewne odpowiedzi tym bardziej tak jednoznaczne, że miał czarną skórę…

 2. SW Odpowiedz

  A nastolatka z Grecji 9 tys. lat temu miała jasna skórę? https://twojahistoria.pl/2018/01/23/zrekonstruowano-twarz-nastolatki-sprzed-9-tysiecy-lat-mine-ma-taka-ze-nie-chcialbys-jej-wejsc-w-droge/
  Czy to dowód, ze protoBrytole już dziesięć tysięcy lat temu mieli niewolników? Dobrze że poprawność polityczna nie dotyczy Marsjan, bo mogłoby się okazać… a tak na poważnie… Ludzie do Ameryki przywędrowali co najmniej 15 tysięcy lat temu, choć są i ślady sprzed 50 tysięcy lat. Wciągu owych 15 tys. lat w całej ameryce, od Alaski po Ziemie Ognistą jakoś Indianie i Eskomosi nie utracili cech azjatyckich w przeciwieństwie do Brytyjczyków.

 3. slawek Odpowiedz

  ciekaw jestem jaki wplyw na te badania miala tzw poprawnosc polityczna, facjata z rekonstrukcji nie ma cech negroidalnych wiec zakladanie ze mial ciemna skore może byc mocno na wyrost, zobaczymy jaka wrersja rekonstrukcjibedzie obowiazywac za 20 lat i zeby sie nie pokzalo ze tym razem bedzie żółty bo ddania zleca i sfinansuja Chińczycy :P

 4. Anonim Odpowiedz

  Skoro pierwsi Brytyjczycy mieli czarną skórę to czemu dzisiejsi Brytyjczycy mają jasną karnację? Chodzi o klimat czy o to że wygineli? Co się z nimi stało?

  • Lord Winterisle Odpowiedz

   Przetrwały najpuierw mieszanki o skórze trochę jaśniejszej, w następnym pokoleniu proces się powtarzał, etc. etc.

 5. kolorowy choć biały Odpowiedz

  zaraz nam udowodnią że czarni byli w Europie rdzenną ludnością a my przywędrowaliśmy z Antarktydy,, czego to już nie wymyślą , to są jaja !!!
  a jaką skórę mieli ci pożal się boże naukowcy ? nie czarną przypadkiem ?

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.