Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Nareszcie mamy dowody. 1000 lat temu mieszkańcy Afryki potrafili sami wytwarzać szklane paciorki

Od teraz Ile-Ife będzie słynąć nie tylko z rzeźb takich jak ta.

fot.sailko, lic. CC BY-SA 3.0 Od teraz Ile-Ife będzie słynąć nie tylko z rzeźb takich jak ta.

Starożytne miasto w południowo-zachodniej Nigerii dotychczas znane było ze swych rzeźb. Naukowcy wreszcie mają dowody na to, że produkowano tam szkło. I to już tysiąc lat temu!

Miasto Ile-Ife dotychczas znane było jako kolebka plemienia Joruba oraz miejsce wytwarzania głów i figur z terakoty, kamienia i stopów miedzi. Niektóre z nich ozdobione były szklanymi koralikami.

Dotychczas badacze sądzili, że paciorki przybyły do Ile-Ife przez wymianę handlową, z regionu Morza Śródziemnego lub Bliskiego Wschodu.

Abidemi Babalola z Hutchins Center for African & African American Research na Uniwersytecie Harvarda wraz z współpracownikami szukał w latach 2011-2012 dowodów na lokalną produkcję szkła. W opublikowanych właśnie wynikach badacze piszą, że natrafili na prawie 13 000 kulek, 812 fragmentów tygli, 403 fragmenty cylindrów ceramicznych i prawie 3 kilogramy odpadów szklanych.

Ekipa Babaloli nie znalazła wprawdzie żadnych pieców, ale „obfitość odpadów z produkcji szkła i obecność zeszklonych fragmentów gliny wskazują jednak, że te obszary były w strefie warsztatów szklanych, lub bardzo blisko niej”.

Paciorki wykonane były niemal wyłącznie z lokalnych materiałów i miały wysoką zawartość tlenku glinu, obecnego w okolicznych piaskach.

Ile-Ife było więc jednym z pierwszych miejsc w Afryce Zachodniej, gdzie opanowano złożoną sztukę produkcji szkła i praktykowano ją co najmniej od XI do XV wieku naszej ery.

Źródła informacji:

Komentarze (1)

  1. S.C. Odpowiedz

    „Nareszcie mamy dowody. 1000 lat temu mieszkańcy Afryki potrafili sami wytwarzać szklane paciorki” …”I to już 1000 lat temu!!””Ale wiecie, że już jakieś 3500 lat temu Egipcjanie potrafili o robić???Wg was to gdzie Egipt leży? Nie w Afryce przypadkiem?
    PS Jakie to znowu „starożytne miasto”?? Starozytność to raczej nie są czasy 1000 lat temu.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.