Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Czy pojawiła się szansa na odnalezienie grobowca Anchesenamon, żony faraona Tutenchamona?

Zahi Hawass i Barack Obama (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Zahi Hawass i Barack Obama (fot. domena publiczna)

Jeden z czołowych egiptologów na świecie Zahi Hawass ogłosił kilka dni temu, że rozpoczęto wykopaliska w rejonie, gdzie ma się znajdować grobowiec żony Tutenchamona. Czy „Dolina Królów” odsłoni kolejną tajemnicę?

Wykopaliska prowadzone są w rejonie pochówku faraona Aja, który był następcą Tutenchamona. Pogrzebany został w miejscu zwanym „Doliną Małp”, lub „Doliną Zachodnią”.

W tej okolicy znaleziono do tej pory kilka królewskich grobowców. Badając miejsce spoczynku faraona Aja archeolodzy już kilka lat temu natrafili na przesłanki mogące świadczyć o tym, że około 5 metrów pod obecną powierzchnią gruntu może się znajdować kolejny grobowiec. Wskazują na to skany radarowe.

Żona dwóch mężów

Dlaczego naukowcy wiążą miejsce pogrzebania Anchesenamon z pochówkiem Aja? Po śmierci faraona Tutenchamona jego żona wyszła za jego następcę. Niestety po ślubie wszelkie wzmianki o niej w znanych przekazach źródłowych się urywają. Nie wiadomo zatem kiedy zmarła, jak była przyczyna śmierci oraz gdzie została pochowana.

Zahi Hawass, zwany egipskim Indianą Jonesem, wierzy, że grobowiec zlokalizowany obok pochówku faraona Aj może należeć właśnie Anchesenamon. Wykopaliska w „Dolinie Małp” dla portalu livesience.com skomentował tak: „Wszystko jest możliwe dopóki go nie odkopiemy”.

Wykopaliska, które sponsoruje „Discovery Channel” właśnie się rozpoczęły.

Czy to możliwe, że w grobowcu żony faraona znajdują się równie wspaniałe skarby jak te, które znaleziono razem z Tutenchamonem (fot. Jerzy Strzelecki, lic. GNU FDL)

fot.Jerzy Strzelecki, lic. GNU FDL Czy to możliwe, że w grobowcu żony faraona znajdują się równie wspaniałe skarby jak te, które znaleziono razem z Tutenchamonem? (fot. Jerzy Strzelecki, lic. GNU FDL)

Zahi Hawass to jeden z najważniejszych autorytetów w dziedzinie egiptologii. Przez kilka miesięcy piastował nawet stanowisko ministra w egipskim Ministerstwie Starożytności. Dzięki występom telewizyjnym w programach poświęconych cywilizacji starożytnego Egiptu zyskał międzynarodową sławę.

Starał się o powrót egipskich zabytków do kraju. Prowadził szeroko zakrojoną działalność naukową, jednak wokół jego osoby pojawiło się sporo kontrowersji. Oskarżano go na przykład, że dzięki posiadanym wpływom odsuwał innych naukowców od badań i przypisywał sobie zasługi bycia jedynym specjalistą w danej kwestii.

Źródła informacji:

  1. Archaeologists Begin Search for Tomb of King Tut’s Wife, livescience.com.
  2. Archaeologists discover tomb that may belong to King Tut’s wife, dailysabah.com
  3. Strona internetowa Zahi Hawassa.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.