Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Znamy najstarszego olbrzyma. Nowe odkrycie egiptologów

Prawdopodobnie czaszka egipskiego faraona Sanakhty. Nowe badania wskazują na władcę jako na najstarszego znanego w historii olbrzyma.

fot.domena publiczna Zdaniem archeologów to najprawdopodobniej czaszka egipskiego faraona Sanakhty. Nowe badania wskazują na władcę jako na najstarszego znanego w historii olbrzyma.

Odkryty ponad 100 lat temu szkielet egipskiego faraona Sanakhty z III Dynastii okazał się zawierać dodatkową tajemnicę. Zbadana po raz kolejny mumia to dowód, że legendarne olbrzymy i giganty to coś więcej niż mit.

Egiptolodzy z Instytutu Medycyny Ewolucyjnej Uniwersytetu w Zurychu poddali ponownym badaniom czaszkę oraz kości egipskiego faraona, dostrzegając w nich wyraźne oznaki gigantyzmu. Podczas gdy wcześniejsze naukowe prace sugerowały, że przeciętny władca żyjący w starożytnym Egipcie osiągał około 170 centymetrów wzrostu – Sanakhta z III Dynastii okazuje się prawdziwym olbrzymem, mierząc blisko dwa metry wzrostu (199 centymetrów).

Egiptolog Michael Habit porównując długość kości Sanakhty z mumią – uważanego za najwyższego faraona w historii – Ramzesa II, stwierdził, że władca z III Dynastii to obecnie najstarszy znany w historii przykład olbrzyma.

Główną przyczyną nadmiernego i przyspieszonego wzrostu jest ilość somatotropiny w ludzkim organizmie. Zwykle jest to powodowane przez guz przysadki mózgowej, chociaż w przypadku starożytnych faraonów mówi się tu przede wszystkim o zdecydowanie lepszych warunkach życia w porównaniu z niższymi warstwami ludności. Odkrycie szkieletu, który zachował ślady tej nietypowej choroby z około 3 tysięcy lat p.n.e. może okazać się prawdziwym przełomem we współczesnej medycynie. Pozwoli bowiem na uczynienie kolejnego kroku w badaniach ewolucyjnego rozwoju chorób.

Źródło:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.