Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Ten kraj właśnie pozbył się z muzeum swojej jedynej mumii. Dlaczego? Zażądały tego głosy z zaświatów

Pochowana mumia należy do wyjątkowych znalezisk mumii białych ludzi odnajdowanych w tej części Azji (fot. Hiroki Ogawa. lic. CCA 3.0)

fot.Hiroki Ogawa. lic. CCA 3.0 Pochowana mumia należy do wyjątkowych znalezisk mumii białych ludzi odnajdowanych w tej części Azji (fot. Hiroki Ogawa. lic. CCA 3.0)

Kirgiscy naukowcy podnoszą alarm. W noc wyborów prezydenckich w kraju z muzeum zabrano w pośpiechu liczącą 1500 lat mumię, a następnie ją zakopano. Samozwańcze medium twierdzi, że otrzymało w tej sprawie komunikat z zaświatów.

Decyzja o ponownym pochówku została podjęta przez komisję państwową wbrew protestom jedynego zasiadającego w niej archeologa. Minister kultury Tugelbaj Kazakow, który odegrał w sprawie dużą rolę, złożył rezygnację. Jak tłumaczy, krajowi brakuje pieniędzy na utrzymanie mumii w dobrym stanie, a naukowcy ją zaniedbali. Podejrzenia wzbudza jednak zbieżność daty pochówku i wyborów prezydenckich. Może mieć ona związek z przesądami, jakie już w przeszłości wywierały wpływ na politykę w Azji Środkowej.

Ponowny pochówek mumii z aplauzem przyjęła ta część w większości muzułmańskiego społeczeństwa, w której szczególnie żywa jest wiara w przesądy i świat duchów. Samozwańczy jasnowidze przestrzegali przed mającą spaść na Kirgistan katastrofą, gdyby nie posłuchano głosu z zaświatów wzywającego do zakopania przechowywanej próżniowo w muzeum mumii.

Wpływy szamanizmu są wśród Kirgizów bardzo mocne, o czym świadczy na przykład rytualne zarżnięcie owiec w parlamencie w celu egzorcyzmowania z budynku złego ducha (doszło do niego w 2011 roku).

Komentarze (4)

  1. Anonim Odpowiedz

    Większość kultur wyraża szacunek do ciała zmarłego, które wyraża się pochówkiem. Wyjątkami od Prawa Bożego są muzealnicy, którzy wyciągają zwłoki z grobów. Brak szacunku do zwłok wykazywały też np. kultury ukraińskie (Wołyń), aborcyjne czy nekrofilskie.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.