Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Sanktuarium boga Amona-Re w świątyni Hatszepsut zostanie udostępnione turystom. Kolejny sukces polskiej misji archeologicznej

Świątynia Hatszepsut (fot. Badics, lic. CCA-SA 3.0)

fot.Badics, lic. CCA-SA 3.0 Świątynia Hatszepsut (fot. Badics, lic. CCA-SA 3.0)

Już 9 grudnia w Delr el-Bahari otwarta zostanie dla zwiedzających kolejna część świątyni Hatszepsut. Przybytek niezwykłej kobiety-faraona to ogromny kompleks, który jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Egiptu.

Położona na południu Egiptu w obrębie tebańskiej nekropolii obok Luksoru, świątynia grobowa Hatszepsut  jest jedną z najbardziej oryginalnych konstrukcji tego rodzaju. Budowla pochodząca z XV w. p.n.e. częściowo została wykuta w skale. Złożona jest z trzech ogromnych tarasów połączonych ze sobą rampami. Od 1961 roku w kompleksie działa polsko-egipska misja archeologiczna.

Ojcem tego przedsięwzięcia był najważniejszy polski archeolog XX wieku, prof. Kazimierz Michałowski, założyciel Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej Polakiej Akademii Nauk. Doprowadził on do otwarcia w 1960 roku Stacji Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego w Kairze, zajmującej się organizacją i prowadzeniem badań archeologicznych, konserwatorskich i rekonstrukcyjnych. Zasięg jej działania obejmuje Bliski Wschód, Cypr i północno-wschodnią Afrykę.

Polscy konserwatorzy

Na przestrzeni lat członkowie polsko-egipskiej misji archeologicznej zajmowali się zabezpieczaniem konstrukcji świątyni, a także konserwacją i rekonstrukcją. Oczyszczali zachowane detale architektoniczne, przywracając im część dawnego blasku oraz odtwarzali wybrakowane fragmenty. Prowadzili także szeroko zakrojoną dokumentację zabytku. Dwa lata temu udostępniono dla zwiedzających kompleks poświęcony kultowi solarnemu.

Kazimierz Michałowski (fot. Harry Weinberg, lic. CC BY-SA 3.0 pl)

fot.Harry Weinberg, lic. CC BY-SA 3.0 pl Kazimierz Michałowski (fot. Harry Weinberg, lic. CC BY-SA 3.0 pl)

W najbliższych dniach otwarte zostanie sanktuarium Amona-Re, który był głównym bogiem Egiptu. Według starożytnych wierzeń to on przynosił obfitość plonów i płodność. Jego sanktuarium składa się z dwóch dużych sal (Sala Barki i Sala Posągu) oraz trzech kaplic. Jak przeczytać możemy na stronie Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. Kazimierza Michałowskiego UW najbardziej okazałym pomieszczeniem kompleksu jest to przeznaczone na świętą barkę Amona, którego ściany zdobione są wizerunkami członków rodziny Hatszepsut składających ofiary. Druga sala poświęcona była posągowi bóstwa i to w niej odbywały się najważniejsze rytuały.

W 1997 roku terroryści próbowali wykorzystać popularność świątyni Hatszepsut jako atrakcji turystycznej. 17 listopada dokonali oni ataku na zwiedzających. W jego wyniku zginęło 64 osoby (58 zagranicznych turystów i 4 Egipcjan). Według pogłosek zamachowcy byli wspierani przez Osamę bin Ladena.

Źródła informacji:

  1. Deir el-Bahari: Otwarcie Głównego Sanktuarium Amona-Re w świątyni Hatszepsut,  pcma.uw.edu.pl
  2. Jak Polacy wskrzeszają świątynię Hatszepsut, archeowiesci.pl.
  3. Kolejna część świątyni Hatszepsut będzie otwarta dla zwiedzających, naukawpolsce.pap.pl.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.