Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Znaleziono nowy wizerunek jednej z najbardziej wpływowych egipskich królowych

Sakkara. Fot.: Olaf Tausch (lic. CC BY 3.0)

fot.Olaf Tausch (lic. CC BY 3.0) Sakkara. Fot.: Olaf Tausch (lic. CC BY 3.0)

Cztery tysiące lat temu egipscy artyści uwiecznili w drewnie twarz matki faraona Pepiego II, która za czasów jego małoletniości sprawowała regencję. Teraz niezwykła rzeźba została odnaleziona.

Anchenesmerire II nie urodziła się jako członkini egipskiej VI dynastii. Była córką arystokraty z Abydos i podobnie jak jej starsza siostra, nosząca to samo imię koronacyjne, była żoną faraona Pepiego I. Po śmierci władcy Anchenesmerire II została regentką swojego sześcioletniego syna i sprawowała władzę aż do osiągnięcia przez niego pełnoletniości.

Owdowiała królowa zdecydowała się też poślubić swojego siostrzeńca Merenre. Jak opisuje to egiptolog Vivienne Callender w swoim raporcie opublikowanym w 2012 roku, było to unikatowe posunięcie w egipskiej historii. Władczynię uznaje się za jedną z najbardziej wpływowych królowych w dziejach kraju.

Teraz udało się odnaleźć mierzący kilkadziesiąt centymetrów wizerunek Anchenesmerire II. Wykopana przez archeologów głowa liczy 30 centymetrów. Artysta wyrzeźbił ją w drewnie, upiększając swoje dzieło między innymi drewnianymi kolczykami.

O odkryciu francusko-szwajcarskiej misji archeologicznej piszą duże egipskie media. (Screen ze strony "Egypt Independent").

O odkryciu francusko-szwajcarskiej misji archeologicznej piszą duże egipskie media. (Screen ze strony „Egypt Independent”).

Wizerunek władczyni odnalazła francusko-szwajcarska grupa archeologów niedaleko świątyni królowej, będącej częścią słynnej nekropolii w Sakkarze. Jak stwierdza Mostafa Waziri z Najwyższej Rady Antyków w Egipcie cytowany przez portal „livescience.com”, jest to bardzo obiecujący obszar, który już wkrótce może ujawnić więcej sekretów.

Źródła:

Komentarze (3)

    • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

      Jakie błędy ma Pan na myśli? Skoro są tak liczne mógłby Pan wskazać chociaż jeden?

  1. Teresa Gorzynska-Frask Odpowiedz

    Ja też nie zauważyłam ani jednego błędu. Anonim to zapewne domorosły „purysta” językowy. Jeżeli tak, to niech nie używa słowa „ekstra”.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.