Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Odnaleziono zamarznięty grobowiec scytyjskiego księcia

Gino Caspari przy pracy w czasie wykopalisk na Syberii (kadr z materiału zamieszczonego przez serwis newsweek.com)

Gino Caspari przy pracy w czasie wykopalisk na Syberii (kadr z materiału zamieszczonego przez serwis newsweek.com)

Archeolodzy pracujący w południowej Syberii odnaleźli wspaniały zamarznięty grobowiec, który dzięki nieoczywistej lokalizacji uniknął grabieży. Warunki klimatyczne w regionie sprawiły, że kurhan jest dosłownie zamrożony w czasie.

Scytowie, którzy pozostawili odkryty na Syberii pochówek, byli koczownikami wzbudzającymi strach wśród innych.  Grecki historyk Herodot w V w. p.n.e. powtarzał plotki, jakoby wojownicy z tego ludu po bitwie szyli sobie płaszcze ze skalpów pokonanych wrogów i wznosili toasty pucharami wykonanymi z ich czaszek.

Scytowie panowali na stepach Eurazji pomiędzy VII i III w. p.n.e. Bardzo szybko zaczęli się bogacić – jako wprawni wojownicy plądrowali miasta (w tym stolicę Asyrii Niniwę), a jako pośrednicy w handlu pomiędzy Grekami a rolniczą ludnością terenów dzisiejszej Ukrainy zbijali majątek. A ponieważ wierzyli w życie pozagrobowe i wyprawiając zmarłego na drugą stronę, przygotowywali mu odpowiednio wyposażone mieszkanie, ich grobowce są wyjątkowo bogate. Jeśli umierał wojownik, chowano go wraz z koniem i uprzężą, jeśli zamożny człowiek, zabijano jego niewolników i zwierzęta, chowając je razem z panem w kurhanie.

Syberyjska „Dolina Królów”

Na Syberii zachowało się skupisko grobów zwane syberyjską „Doliną Królów”. Archeolog z Uniwersytetu w Bernie Gino Caspari analizował zrobione w wysokiej rozdzielczości zdjęcia satelitarne tego rejonu i zauważył na nich coś interesującego. Pośrodku bagna, wzdłuż rzeki Uyuk zlokalizował okrągłą strukturę, która prawdopodobnie miała niegdyś promienisty kształt.

Postanowiono zbadać obiekt na żywo. Do położonego o pięć godzin ciężkiej terenowej jazdy od najbliższej osady kurhanu wyruszyła szwajcarsko-rosyjska wyprawa archeologiczna. Okazało się, że jest to nienaruszony zamarznięty grobowiec.

Scytyjski wojownik (fot. Janmad, lic. CC BY 3.0).

Scytyjski wojownik (fot. Janmad, lic. CC BY 3.0).

Na pierwsze tego rodzaju kurhany starożytnych nomadów trafił w latach 40. radziecki archeolog Siergiej Rudenko. Napotykał w nich doskonale urządzone i bogato wyposażone komory grobowe. W dodatku zarówno wyposażenie, jak i doczesne szczątki właściciela były ze względu na niską temperaturę bardzo dobrze zachowane.

Po wstępnych analizach wiadomo już, że odkryty przez Caspariego kopiec o średnicy 140 metrów jest największym znanym zamrożonym kurhanem w Eurazji. Jak twierdzi szwajcarski archeolog, dzięki temperaturze przedmioty znajdujące się wewnątrz wyglądają, jakby trzy tysiące lat temu zostały włożone do lodówki i od tego czasu nikt ich nie ruszał. Niestety wraz z globalnym ociepleniem pojawiło się zagrożenie dla podobnych skarbów.

Odnaleziony przez szwajcarsko-rosyjską misję archeologiczną kurhan ma zostać gruntownie przebadany i odkopany. Jak na razie pobrane zostały próbki drewna. Dzięki radiowęglowym metodom datowania udało się ustalić, że grobowiec pochodzi z IX w. p.n.e. i jest jednym z najstarszych w regionie. Teraz rozpoczyna się wyścig z czasem

Źródła informacji:

  1. Untouched ‚Frozen Tomb’ Discovered in Siberia, livescience.com.
  2. Ancient, Icy Tomb of Scythian Prince, Oldest of Its Kind, Expected to Hold Hidden Treasures, newsweek.com.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.