Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Co najmniej 17 mumii odkrytych w nekropolii w Egipcie

Na cmentrzu Tuna el-Gebel znajduje się między innymi grobowiec rodu Petosiris.

fot.Einsamer Schütze, CC BY-SA 3.0 Na cmentarzu Tuna el-Gebel znajduje się między innymi grobowiec rodu Petosiris.

Znaleziska dokonano na cmentarzu Tuna el-Gebel w środkowym Egipcie. Odpowiedzialni za nie są archeolodzy z Uniwersytetu w Kairze. Natrafili oni na pochowane kobiety, dzieci, noworodki oraz osiem sarkofagów gliniano-wapiennych.

Katakumby Tuna el-Gabel odkryto na początku lat 30. XX wieku. Niedokończone badania przerwano w roku 1954 – do tego momentu nie natrafiono w tym miejscu na tak liczne pochówki ludzi. Znajdowano za to zwierzęta – sokoły, ibisy oraz pawiany, które składano tysiącami w ofierze Thotowi (egipskiemu bogowi księżyca i patronowi mądrości). Odnalezienie w tym miejscu tak wielu mumii owiniętych w lniane bandaże można zatem uznać za wyjątkowe.

Ponieważ odkrycia dokonano niedawno, nie zostało ono jeszcze dobrze opisane. Nie została nawet określona dokładna data pochówków (być może dokonano ich w latach 664-332 p.n.e. a może później – do roku 30 p.n.e.). W tym momencie nie określono także dokładnej liczby mumii. Obecnie mówi się o 17, ale może być ich znacznie więcej – nawet ponad 30. Mogą być one ukryte w kolejnych komorach grobowych. Na ich istnienie wskazuje nowo odkryta sieć podziemnych korytarzy.

Lokalne władze mają nadzieję, że znalezisko przyciągnie wielu turystów. Dlatego informacja o odnalezieniu mumii została szybko podana do opinii publicznej. Ponadto już pozwolono dziennikarzom zobaczyć wspomniane miejsce.

Źródło:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.