Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Co najmniej 17 mumii odkrytych w nekropolii w Egipcie

Na cmentrzu Tuna el-Gebel znajduje się między innymi grobowiec rodu Petosiris.

fot.Einsamer Schütze, CC BY-SA 3.0 Na cmentarzu Tuna el-Gebel znajduje się między innymi grobowiec rodu Petosiris.

Znaleziska dokonano na cmentarzu Tuna el-Gebel w środkowym Egipcie. Odpowiedzialni za nie są archeolodzy z Uniwersytetu w Kairze. Natrafili oni na pochowane kobiety, dzieci, noworodki oraz osiem sarkofagów gliniano-wapiennych.

Katakumby Tuna el-Gabel odkryto na początku lat 30. XX wieku. Niedokończone badania przerwano w roku 1954 – do tego momentu nie natrafiono w tym miejscu na tak liczne pochówki ludzi. Znajdowano za to zwierzęta – sokoły, ibisy oraz pawiany, które składano tysiącami w ofierze Thotowi (egipskiemu bogowi księżyca i patronowi mądrości). Odnalezienie w tym miejscu tak wielu mumii owiniętych w lniane bandaże można zatem uznać za wyjątkowe.

Ponieważ odkrycia dokonano niedawno, nie zostało ono jeszcze dobrze opisane. Nie została nawet określona dokładna data pochówków (być może dokonano ich w latach 664-332 p.n.e. a może później – do roku 30 p.n.e.). W tym momencie nie określono także dokładnej liczby mumii. Obecnie mówi się o 17, ale może być ich znacznie więcej – nawet ponad 30. Mogą być one ukryte w kolejnych komorach grobowych. Na ich istnienie wskazuje nowo odkryta sieć podziemnych korytarzy.

Lokalne władze mają nadzieję, że znalezisko przyciągnie wielu turystów. Dlatego informacja o odnalezieniu mumii została szybko podana do opinii publicznej. Ponadto już pozwolono dziennikarzom zobaczyć wspomniane miejsce.

Źródło:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.