Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Wikiński wojownik okazał się być kobietą

Jak się okazuje, na wikińskim polu bitwy było miejsce dla wojowniczek. A nawet dowódczyń!

fot.domena publiczna Jak się okazuje, na wikińskim polu bitwy było miejsce dla wojowniczek. A nawet dowódczyń!

Przez ponad 100 lat uważano, że była mężczyzną. Badaczy zmylił wojenny ekwipunek w grobowcu. Tymczasem najnowsze badania potwierdziły bez cienia wątpliwości – to była kobieta. Co dziś możemy powiedzieć o wojowniczej księżniczce wikingów?

Grobowiec wojownika z epoki wikingów znaleziono już pod koniec XIX wieku w szwedzkim mieście Birka. Naukowcy od razu stwierdzili, że to mężczyzna. Znaleźli wszak przy zwłokach pełne uzbrojenie – miecz, topór, włócznia, strzały, noże bojowe, a nawet dwa szkielety koni!

Dopiero niedawno badacze zwrócili uwagę na delikatne kości policzkowe i obszerne biodra wojownika. Badania osteologiczne i DNA rozwiały ostatnie wątpliwości – pochowany wojownik był kobietą.

Znaleziona kobieta była ze wszech miar wyjątkowa. Wyróżniał ją bardzo wysoki wzrost – miała aż ok. 170 cm wzrostu. Wojowniczka liczyła sobie ponad 30 lat w chwili śmierci. Jak się zdaje, nie obce było jej układanie taktyki i strategii wojskowej. Znaleziono bowiem przy niej odpowiednik współczesnej planszowej gry strategicznej, przydatny do trenowania między bitwami.

Jak mówi Charlotte Hedenstierna-Johnson z Uniwersytetu w Uppsali, kobieta-dowódca wojskowy należała do rzadkości w patriarchalnym społeczeństwie wikingów. Zapewne jej rola wynikała z pochodzenia z prominentnej rodziny.

Informację o odkryciu opublikowano 8 września bieżącego roku w „American Journal of Physical Anthropology”.

Źródła informacji:

 1. Remains from Viking Warrior’s Grave Identified as Female, Archaeology.
 2. Viking warrior found in Sweden was a woman, researchers confirm, The Local.

Komentarze (2)

 1. Paweł Papiński Odpowiedz

  Witam. Wyposażenie grobu świadczy o majętności, nie o tym czy kobieta/mężczyzna była czynnym „wikingiem”. Równie dobrze mogła być żoną lokalnego władyki, kowala czy innego bogatego rzemieślnika. Żaden władyka nie oddał by córki do wojennego fachu tylko dobrze wydał za mąż- wykorzystał w swojej polityce i aby ugruntować swoją pozycję. Już lepiej nie pisać artykułów opartych na domysłach i zasłyszanych opiniach, bez szerszej znajomości tematu, niż pisać o „księżniczkach” wikingów których nie było. Birka to tak sporo wcześniej przed pierwszym królem Szwecji więc nie mam mowy o takich tytułach jak księżniczki i inne łacińskie tytuły. Zgodzę się, Skandynawki mogły być po prostu wojownikami, ale i to jest kontrowersyjny temat, bardzo atrakcyjny dla nurtu pop kultury i prędzej jest tu mowa o jednostkach z niższych warstw społecznych aby za pomocą kariery „pirata i rozbójnika” polepszyć sobie byt – ale tym powinien zająć się jej facet (bo tak było w zwyczaju). Pozdrawiam, miłego dnia.

 2. Fiolnir Odpowiedz

  Cześć,

  Ponieważ ostatnimi czasy za sprawą nowych odkryć w Birce temat walczących kobiet odżył i przez media rozmaite przewalił się istny potok artykułów na ten temat, pozwoliłem sobie na gorąco skomentować zagadnienie i wyjaśnić kilka niuansów z tematem związanych :)

  Zapraszam do oglądania, komentowania i subowania kanału, koniecznie też zajrzyjcie w linki pod filmem!

  Udostępniajcie też ten film wszędzie gdzie pojawi się dyskusja w temacie, a jest takich miejsc masa i nie ukrywam, że wideo nagrałem gdy uznałem że nie chce mi się po raz 10 pisać tego samego ;)

  Pozdrawiam i do zobaczenia wkrótce w kolejnych odcinkach

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.