Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Odkryto starożytny grobowiec niedaleko Stonehenge

Najnowsze odkrycie może rzucić nowe światło na tajemnicę Stonehenge.

fot.Frédéric Vincent/CC BY 2.0 Najnowsze odkrycie może rzucić nowe światło na tajemnicę Stonehenge.

Archeologowie natrafili na ślad komory grobowej, która ma ponad 5 000 lat. Niewykluczone, że spoczywali tam przodkowie budowniczych słynnego kamiennego kręgu.

Neolityczny grobowiec odkryto na Równinie Salisbury w Wiltshire w Anglii dzięki zdjęciom lotniczym. To, co początkowo wydawało się śladami po pracach rolnych, po głębszej analizie okazało się zarysem budowli ukrytej pod powierzchnią ziemi.

Prace wykopaliskowe ujawniły pozostałości ogromnego kurhanu o długości 26 metrów i szerokości 20 metrów. Podobne grobowce znajdujące się w regionie mogły mieścić od 30 do 50 szkieletów, taka więc zapewne była też liczba rezydentów nowo odkrytej nekropolii.

Dokładna analiza terenu wykazała również, że wokół cmentarzyska płynęła fosa. Jak powiedział kierujący pracami Jim Leary z Uniwersytetu w Reading, to rzadki typ monumentu i nieczęsto nadarza się okazja do badania takich obiektów.

Naukowcy mają nadzieję, że odkrycie pomoże w dotarciu do prawdy o Stonehenge i innych prehistorycznych budowlach znajdujących się w regionie. Okres powstania cmentarzyska poprzedza budowę Stonehenge o parę wieków, nie jest więc wykluczone, że dalecy krewni lub przodkowie twórców kromlechu są tam pochowani.

Na Równinie Salisbury znajduje się wiele innych budowli megalitycznych, na przykład krąg w Avebury. Według naukowców przyczyną nagromadzenia tak wielu obiektów w jednym miejscu jest fakt, że równina była przez wieki słabo zasiedlona (dzięki czemu budowle nie były niszczone i wykopywane). Poza tym przepływające w pobliżu rzeki Avon i Kennet mogły mieć znaczenie religijne, a kromlechy – służyć jako miejsca związane z kultem.

Źródła informacji:

  1. Tia Ghose, Ancient House of the Dead Unearthed Near Stonehenge, Live Science.
  2. Archeologowie odkryli prastary cmentarz. Ma pomóc w odkryciu tajemnicy Stonehenge, Planeta FM.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.