Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Czy słynne nowojorskie muzeum usunie obraz artysty podejrzewanego o pedofilię? Pojawiła się petycja w tej sprawie

Sporny obraz Balthusa (fot. domena publiczna)

fot.Balthus Sporny obraz Balthusa (fot. domena publiczna)

Mieszkanka Nowego Jorku stworzyła petycję online skierowaną do Metropolitan Museum of Art. Zebrała tysiące podpisów żądających usunięcia kontrowersyjnego obrazu Balthusa z wystawy. Co na to placówka?

Wzbudzający tak silne reakcje malarz, Balthus, urodził się jako Balthasar Kłossowski de Rola w rodzinie szlachecko-żydowskiej, która uciekła z Polski po powstaniu listopadowym.

Debiutował już w wieku 8 lat, gdy jego obrazki do swojej książki wykorzystał Reiner Maria Rilke. Balthus nie zasłynął jednak jako ilustrator pozycji dla dzieci. Jego nazwisko wypłynęło na szerokie wody w atmosferze skandalu. Gdy otwierał swoją pierwszą wystawę, zszokował Paryż.

Miasto, którego jedną z głównych atrakcji jest słynny kabaret Moulin Rouge i dzielnica pełna domów publicznych, niełatwo było przyprawić o rumieńce. Tymczasem Balthus namalował częściowo, lub zupełnie nagie, wyciągnięte na łózkach, wyginające się na podłodze, czy szykujące do kąpieli… nieletnie dziewczynki. Pokazywał krocza i piersi już nie dziecięce, jednak jeszcze nie kobiece, bez cienia pruderii. Współcześni zarzucali mu pedofilię, a on bronił się twierdząc, że to patrzący w niewłaściwy sposób interpretują jego obrazy.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.