Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

W Danii odkopano zaginioną średniowieczną wieś, a w niej płytki z rysunkami księdza

Zrekonstruowana średniowieczna duńska osada. (fot. Velje Museums)

fot.Velje Museums Zrekonstruowana średniowieczna duńska osada. (fot. Velje Museums)

Duńscy archeolodzy odnaleźli opisaną w źródłach z jedenastego wieku wieś na wyspie Zelandia, obok miasta Tollerup. Badacze nie mają pojęcia, dlaczego nagle została ona porzucona.

W trakcie wykopalisk znaleziono zabudowania gospodarcze datowane pomiędzy rokiem 1400, a 1600. Wyszczególniono pozostałości trzech dziedzińców, które zostały zinterpretowane jako centralny punkt wioski.

Nie wiadomo, dlaczego zabudowania zostały porzucone, jednak duńskie źródła świadczą o tym, że osadnictwo w tym miejscu istniało już blisko tysiąc lat temu.

Duński męczennik, król Kanut IV, który panował w latach 1080-1086, w 1085 roku zapisał w liście wioskę miejscowemu biskupowi. Zachowane dokumenty podatkowe poświadczają istnienie na tym terenie sześciu gospodarstw i dworu.

Rozmiar piwnic tego ostatniego (50 metrów kwadratowych) pozwala przypuszczać, że przechowywano w nich daninę zebraną na poczet podatków. Ponadto pozostałości architektoniczne sugerują, że budynek był dwupiętrowy. Archeolożka z Roskilde Museum w Danii, Gunvor Christiansen, stwierdza:

W porównaniu z innymi gospodarstwami z tego okresu, możemy zauważyć, że jedno z nich musiało być dworem, o którym wspominają źródła pisane.

Fundamenty jednego z odkopanych domów (fot. videnskab.dk)

fot.videnskab.dk Fundamenty jednego z odkopanych domów (fot. videnskab.dk)

W Danii rzadko znajdowane są domy z okresu średniowiecza. Badacze częściej trafiają na te z epoki kamienia lub brązu. Nils Engberg z tamtejszego Muzeum Narodowego tłumaczy to zjawisko zmianą sposobu budowy. Jako, że wcześniej jako materiał wykorzystywano drewno, z czasem zaczęło go brakować w kraju i wprowadzono zakaz ścinania drzew.

Z czasem zaczęto zatem wznosić konstrukcje kamienne. Z punktu widzenia badań nad przeszłością rozwiązanie to nie było najlepsze – stare domy rozbierano i materiał wykorzystywano na kolejne budowle. Z tego względu odkrycie zaginionej wioski bardzo cieszy specjalistów. W zabudowaniach archeolodzy odnaleźli wiele przedmiotów codziennego użytku, w tym kamienie młyńskie i pozostałości pługa. Odkopano także pozostałości glinianej podłogi, piec oraz płytki ceramiczne z motywami religijnymi chrześcijańskimi.

Źródła informacji:

  1. Forsvundet landsby ved Frederikssund er formentlig blevet fundet, videnskab.dk.
  2. Long lost nordic village mysteriously abandoned in the middle ages rediscovered. 
  3. Lost medieval village discovered in Denmark, sciencenordic.com.
  4. Medieval Village Discovered in Denmark, Archaeology.org.

Komentarze (1)

  1. Bunia Rut Odpowiedz

    Pani Aleksandro Zaprutko-Janicka proszę poprawić błąd w ostatnim zdaniu. ”Odkopano także pozostałości glinianej podłogi, piec oraz płytki ceramiczne z motywami religijnymi chrześcijańskimi.” powinno być Odkopano także pozostałości glinianej podłogi, piec oraz płytki ceramiczne z motywami RELIGII CHRZEŚCIJAŃSKIEJ .

    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.