Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

W szkole nas okłamano. Greckie amfiteatry wcale nie miały doskonałej akustyki

W szkolnych podręcznikach do historii, w rozdziałach poświęconych starożytności, nie może zabraknąć wzmianki o greckiej sztuce. Także o antycznych amfiteatrach, których doskonała akustyka pozwalała usłyszeć nawet najcichsze szepty aktorów. Najnowsze badania udowadniają, że to bzdura.

Zespół naukowców z holenderskiego Eindhoven University of Technology (EUT) postanowił sprawdzić, jak w rzeczywistości głos rozbrzmiewa w  starożytnych amfiteatrach. Według wielu podręczników szkolnych i przewodników turystycznych akustyka tych budowli była absolutnie imponująca.

Dzięki odpowiedniemu nachyleniu konstrukcji i siedzeniom z wapienia na przykład teatr w Epidauros miał zapewniać doskonałą słyszalność wszystkich dźwięków. Budowla ta, mogąca pomieścić 14 000 osób w 55 rzędach, miała według niektórych opisów pozwalać osobom siedzącym w ostatnim rzędzie na rozpoznanie nawet szelestu przewracanej kartki, czy odgłosu upadającej monety.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.