Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Czy zastępca Antoniego Macierewicza zostanie dyrektorem Zamku Królewskiego?

Zamek Królewski w Warszawie (fot. archiwum prywatne)

fot.archiwum prywatne Zamek Królewski w Warszawie (fot. archiwum prywatne)

23 października do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpłynęła rezygnacja dotychczasowego dyrektora Zamku Królewskiego Przemysława Mrozowskiego. Rząd ma już pomysł kim go zastąpić. Placówką ma pokierować wiceminister w resorcie Antoniego Macierewicza.

Kontrowersje wokół instytucji zaczęły się gdy minister Gliński nie zgodził się, by stanowisko dyrektorskie objęła wybrana przez Radę Powierniczą Zamku Królewskiego prof. Małgorzata Omilanowska. Tłumaczył wówczas, że pełniła ona funkcję polityczną w poprzednim rządzie. Teraz na stanowisko dyrektora Zamku Królewskiego rząd wysuwa kandydaturę… wiceministra obrony.

Rada Powiernicza Zamku Królewskiego, która do tej pory uczestniczyła w wyborze dyrektora placówki została rozwiązana. Dotychczasowy dyrektor placówki, Przemysław Mrozowski, powołany na trzyletnią kadencję w styczniu 2017 roku, odchodzi z poczuciem niesprawiedliwości. W wypowiedzi dla „Gazety Wyborczej” stwierdza, że został zdmuchnięty przez politykę. Przedstawiciele ministerstwa już wręczając mu nominację mieli stwierdzić, że może on pozostać na stanowisku tylko do momentu znalezienia przez resort odpowiedniejszego kandydata.

Zamek Królewski w Warszawie (fot. archiwum prywatne)

fot.archiwum prywatne Zamek Królewski w Warszawie (fot. archiwum prywatne)

Na stanowisku dyrektora ma go zastąpić prof. Wojciech Fałkowski, historyk mediewista, działacz opozycji w czasach PRL-u, a od dwóch lat wiceminister w resorcie Antoniego Macierewicza. Dotychczasowy dorobek kandydata nie budzi wątpliwości. Ma na swoim koncie wiele publikacji naukowych, był sekretarzem generalnym Polskiego Komitetu ds. UNESCO oraz przewodniczącym zespołu przy prezydencie m.st. Warszawy Lechu Kaczyńskim ds. oszacowania strat Warszawy i jej mieszkańców w latach okupacji niemieckiej.

Bulwersować może jedynie fakt, że kariera polityczna, która w przypadku prof. Omilianowskiej okazała się przeszkodą nie do pokonania, gdy chodzi o wiceministra z resortu Antoniego Macierewicza nie stanowi dla rządu żadnego problemu.

Źródła informacji:

  1. Kolega Macierewicza bierze Zamek Królewski, Fakt.pl.
  2. Wicepremier Gliński nie chce powołać prof. Omilanowskiej na dyrektora Zamku Królewskiego, Wyborcza.pl.
  3. Wiceszef MON Wojciech Fałkowski będzie nowym dyrektorem Zamku Królewskiego, rmf24.pl.
  4. Wojciech Fałkowski, człowiek Macierewicza, nowym dyrektorem Zamku Królewskiego w Warszawie, Wyborcza.pl.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.