Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Kaczyński zamiast Poniatowskiego?

Czy pomnik księcia Józefa Poniatowskiego zostanie przeniesiony z Krakowskiego Przedmieścia?

fot.Henryk Kotowski (CC BY 2.5) Czy pomnik księcia Józefa Poniatowskiego zostanie przeniesiony z Krakowskiego Przedmieścia?

Poseł Prawa i Sprawiedliwości w rozmowie z Rzeczpospolitą stwierdził, że prezydent Lech Kaczyński, poza upamiętnieniem w formie pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej, zasługuje na osobny, własny monument.

Na pytanie o miejsce dla takiego pomnika poseł odpowiedział: Jesteśmy realistami, wiemy, że nie ma tam miejsca (pod Pałacem Prezydenckim, przyp. red). Choć można sobie wyobrazić przeniesienie pomnika Księcia Poniatowskiego – dodał.

Na wątpliwości dziennikarza, związane z koniecznością budowy osobnego monumentu dla Lecha Kaczyńskiego Sasin przypomniał, że PiS sprzeciwia się zaszufladkowaniu Lecha Kaczyńskiego tylko jako ofiary katastrofy smoleńskiej. Jest to dla partii przede wszystkim prezydent RP, prezydent stolicy, minister sprawiedliwości, szef NIK, jeden z liderów Solidarności oraz architekt polskiej wolności i demokracji.

Obecnie przed Pałacem Prezydenckim przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie stoi pomnik księcia Józefa Poniatowskiego. Rzeźba autorstwa Bertela Thorvaldsena, zrekonstruowana po II wojnie światowej, stoi w tym miejscu od 1965 roku.

Źródło informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.