Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Rozpoczyna się III Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski

Autotorium Maximum, w którym odbywają się obrady (Zdjęcie opublikowane na licencji GFDL, autor: Zygmunt Put Zetpe0202)

fot.Zygmunt Put Zetpe0202, lic. GFDL Autotorium Maximum, w którym odbywają się obrady (Zdjęcie opublikowane na licencji GFDL, autor: Zygmunt Put Zetpe0202)

Dzisiaj rozpoczyna się III Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski, który będzie trwać do 14 października. Co pięć lat z całego świata zjeżdżają się do Krakowa naukowcy badający historię, sztukę i kulturę naszego kraju, by wymieniać się poglądami. W kongresie weźmie udział około 600 uczestników z niemal 40 krajów.

Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania jest „Dawna Rzeczpospolita: historia – pamięć – dziedzictwo”. Badacze będą dyskutować o niezwykłym fenomenie dawnej Rzeczpospolitej oraz jej wpływie na późniejsze dzieje Polski i Litwy. Profesorowie Andrzej Chwalba i Krzysztof Zamorski tak wyjaśniają przesłanie kongresu:

Podczas obrad pragniemy pochylić się nad dziejami nowożytnego Państwa Polsko-Litewskiego na tle powszechnym i spróbować odpowiedzieć m.in. na pytanie – na ile Dawna Rzeczpospolita była państwem unikalnym, a na ile jej dzieje były podobne do historii państw sąsiednich czy też leżących w innych częściach Europy i świata.

W ostatnim dniu kongresu odbędzie się sesja naukowa zatytułowana „Dawna Rzeczpospolita: Dziedzictwo, które łączy czy dzieli”. Dyskusję, w której wezmą udział naukowcy z Litwy będą profesorowie Michał Kopczyński (Muzeum Historii Polski) i Igor Kąkolewski.

Organizatorami wydarzenia są Polskie Towarzystwo Historyczne, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Pedagogiczny, a współorganizatorami Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Muzeum Historii Polski, Międzynarodowe Centrum Kultury. Obrady będą się odbywać w Auditorium Maximum.

Źródła informacji:

 1. Muzeum Historii Polski
 2. Strona internetowa III Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

   Miejsce akcji:

   Komentarze (2)

   Dodaj komentarz

   Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

   Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.