Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Rozpoczyna się III Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski

Autotorium Maximum, w którym odbywają się obrady (Zdjęcie opublikowane na licencji GFDL, autor: Zygmunt Put Zetpe0202)

fot.Zygmunt Put Zetpe0202, lic. GFDL Autotorium Maximum, w którym odbywają się obrady (Zdjęcie opublikowane na licencji GFDL, autor: Zygmunt Put Zetpe0202)

Dzisiaj rozpoczyna się III Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski, który będzie trwać do 14 października. Co pięć lat z całego świata zjeżdżają się do Krakowa naukowcy badający historię, sztukę i kulturę naszego kraju, by wymieniać się poglądami. W kongresie weźmie udział około 600 uczestników z niemal 40 krajów.

Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania jest „Dawna Rzeczpospolita: historia – pamięć – dziedzictwo”. Badacze będą dyskutować o niezwykłym fenomenie dawnej Rzeczpospolitej oraz jej wpływie na późniejsze dzieje Polski i Litwy. Profesorowie Andrzej Chwalba i Krzysztof Zamorski tak wyjaśniają przesłanie kongresu:

Podczas obrad pragniemy pochylić się nad dziejami nowożytnego Państwa Polsko-Litewskiego na tle powszechnym i spróbować odpowiedzieć m.in. na pytanie – na ile Dawna Rzeczpospolita była państwem unikalnym, a na ile jej dzieje były podobne do historii państw sąsiednich czy też leżących w innych częściach Europy i świata.

W ostatnim dniu kongresu odbędzie się sesja naukowa zatytułowana „Dawna Rzeczpospolita: Dziedzictwo, które łączy czy dzieli”. Dyskusję, w której wezmą udział naukowcy z Litwy będą profesorowie Michał Kopczyński (Muzeum Historii Polski) i Igor Kąkolewski.

Organizatorami wydarzenia są Polskie Towarzystwo Historyczne, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Pedagogiczny, a współorganizatorami Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Muzeum Historii Polski, Międzynarodowe Centrum Kultury. Obrady będą się odbywać w Auditorium Maximum.

Źródła informacji:

 1. Muzeum Historii Polski
 2. Strona internetowa III Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

   Miejsce akcji:

   Komentarze (2)

   Dodaj komentarz

   Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.