Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Pracownik IPN-u twierdzi, że Żydzi nie mieli źle pod okupacją, a swastyka jest niesłusznie demonizowana. Czy Instytut wyciągnie od niego jakiekolwiek konsekwencje?

Lubelskie getto. (fot: Bundesarchiv, lic. CC BY-SA 3.0)

fot.Bundesarchiv (licencja: CC BY-SA 3.0). Lubelskie getto. (fot: Bundesarchiv, lic. CC BY-SA 3.0)

Na łamach „Gazety Polskiej” Tomasz Panfil z lubelskiego IPN podkreślał, że sytuacja Żydów nie była pod butem hitlerowców aż tak zła. Teraz ujawniono jego równie kontrowersyjne poglądy na temat swastyki. Zapytaliśmy IPN co planuje z nim zrobić.

Tomasz Panfil jest historykiem, kierownikiem katedry nauk pomocniczych historii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pełni także obowiązki naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w lubelskim IPN-ie. W ostatnich dniach zrobiło się o nim wyjątkowo głośno po tekście, jaki napisał dla prawicowej „Gazety Polskiej”. Przeczytać w nim możemy o tym, że:

Po agresji Niemiec na Polskę sytuacja Żydów nie wyglądała bardzo źle. Wprawdzie władze okupacyjne objęły ich nakazem pracy, nakazały noszenie opasek z gwiazdą Dawida, obciążyły potężnymi podatkami, rozpoczęły wyznaczanie stref tylko dla Żydów, ale jednocześnie zezwoliły na tworzenie judenratów, czyli organów samorządu.

„Gazeta Wyborcza” w materiale poświęconym sprawie zamieściła komentarz dyrektora Muzeum Żydów Polskich „Polin”. Prof. Dariusz Stola nie zostawił na artykule suchej nitki, słowa Panfila nazywając absurdem. Podkreślił też, że cechą systemów totalitarnych jest właśnie włączenie ofiar w proces samozniszczenia.

Co na to IPN?

Słowa Tomasza Panfila o Żydach w czasie II wojny światowej wywołały tak silny oddźwięk, że odniósł się do nich sam Instytut Pamięci Narodowej. W komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej czytamy:

Komentarze (1)

  1. Sylwester Bojba Odpowiedz

    Ale nie ruzumiem. Co znów złego w swastyce? Gościu ma rację tylko jedna swastyka była oficjalnym symbolem 3R reszta to tylko kontekst . Oficjalnie od 2009 roku swastyka zgodnie z mswia jest symbolem religijnym

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.