Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Dom, w którym urodził się Hitler, ostatecznie przejęty przez państwo austriackie

Co stanie się z tym budynkiem?

fot.Thomas Ledl, lic. CC BY-SA 4.0 Co stanie się z tym budynkiem?

Austriacki Trybunał Konstytucyjny orzekł w piątek, że przejęcie przez państwo domu, w którym urodził się Adolf Hitler, było legalne. Decyzja ta kończy trwającą od miesięcy batalię prawną między właścicielką a Republiką Austrii. Co teraz stanie się z budynkiem?

20 kwietnia 1889 roku w domu Hitlerów w Branau am Inn przyszedł na świat Adolf. W 1892 roku rodzina przeprowadziła się do Passawy, a przyszły kanclerz prawdopodobnie nawet nie pamiętał tego miejsca.

Jego losy sprawiły jednak, że miejsce to stało się symbolem nazistowskiej przeszłości Niemiec i Austrii. Od lat artykułowane są obawy, że stanie się miejscem kultu dla neonazistów – z tego samego powodu w 2012 roku temu zlikwidowano grób jego rodziców w Leonding.

Od 1972 roku budynek, należący do osoby prywatnej, wynajmowany był państwu. W ubiegłym roku minister spraw wewnętrznych Wolfgang Sobotka postulował wyburzenie budynku. Eksperci (głównie historycy) zaoponowali argumentując, że będzie to równoznaczne z negowaniem nazistowskiej przeszłości.

Ostatecznie parlament wydał ustawę zmuszającą właścicielkę, Gerlinde Pommer, do sprzedaży domu. Kobieta skierowała sprawę do Trybunału. Sąd stanął po stronie państwa: wywłaszczenie budynku leży jego zdaniem w interesie publicznym, ponieważ „tylko władze państwowe mogą pozbawić go symbolicznego znaczenia”. Orzeczenie Trybunału jest ostateczne i wiążące.

Wiadomo już, że budynek zostanie gruntownie przebudowany, tak by „nie był z zewnątrz rozpoznawalny”, i przekazany organizacji charytatywnej, która pomaga osobom niepełnosprawnym.

Źródła informacji:

  1. Dom urodzenia Hitlera zostanie przekazany na cele charytatywne, TVP Info.
  2. Dom, w którym urodził się Hitler nie zostanie zniszczony. Koniec sporu, TVP Info.
  3. Marek Druś, Austria: przejęcie domu narodzin Hitlera było legalne, Puls Biznesu.
  4. Grób rodziców Hitlera „zlikwidowany”, TVN24.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.