Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Dom, w którym urodził się Hitler, ostatecznie przejęty przez państwo austriackie

Co stanie się z tym budynkiem?

fot.Thomas Ledl, lic. CC BY-SA 4.0 Co stanie się z tym budynkiem?

Austriacki Trybunał Konstytucyjny orzekł w piątek, że przejęcie przez państwo domu, w którym urodził się Adolf Hitler, było legalne. Decyzja ta kończy trwającą od miesięcy batalię prawną między właścicielką a Republiką Austrii. Co teraz stanie się z budynkiem?

20 kwietnia 1889 roku w domu Hitlerów w Branau am Inn przyszedł na świat Adolf. W 1892 roku rodzina przeprowadziła się do Passawy, a przyszły kanclerz prawdopodobnie nawet nie pamiętał tego miejsca.

Jego losy sprawiły jednak, że miejsce to stało się symbolem nazistowskiej przeszłości Niemiec i Austrii. Od lat artykułowane są obawy, że stanie się miejscem kultu dla neonazistów – z tego samego powodu w 2012 roku temu zlikwidowano grób jego rodziców w Leonding.

Od 1972 roku budynek, należący do osoby prywatnej, wynajmowany był państwu. W ubiegłym roku minister spraw wewnętrznych Wolfgang Sobotka postulował wyburzenie budynku. Eksperci (głównie historycy) zaoponowali argumentując, że będzie to równoznaczne z negowaniem nazistowskiej przeszłości.

Ostatecznie parlament wydał ustawę zmuszającą właścicielkę, Gerlinde Pommer, do sprzedaży domu. Kobieta skierowała sprawę do Trybunału. Sąd stanął po stronie państwa: wywłaszczenie budynku leży jego zdaniem w interesie publicznym, ponieważ „tylko władze państwowe mogą pozbawić go symbolicznego znaczenia”. Orzeczenie Trybunału jest ostateczne i wiążące.

Wiadomo już, że budynek zostanie gruntownie przebudowany, tak by „nie był z zewnątrz rozpoznawalny”, i przekazany organizacji charytatywnej, która pomaga osobom niepełnosprawnym.

Źródła informacji:

  1. Dom urodzenia Hitlera zostanie przekazany na cele charytatywne, TVP Info.
  2. Dom, w którym urodził się Hitler nie zostanie zniszczony. Koniec sporu, TVP Info.
  3. Marek Druś, Austria: przejęcie domu narodzin Hitlera było legalne, Puls Biznesu.
  4. Grób rodziców Hitlera „zlikwidowany”, TVN24.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.