Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Polska odzyskała kwaterę Hitlera. Zobacz, co się z nią stanie

To tutaj miał miejsce nieudany zamach na Adolfa Hitlera.

fot.Alfista 33/CC BY SA 3.0 PL To tutaj miał miejsce nieudany zamach na życie Adolfa Hitlera.

Bunkier, z którego Adolf Hitler kierował atakiem na Związek Radziecki został zwrócony państwu polskiemu. Co to oznacza dla tych, którzy chcieliby poznać to niezwykłe miejsce?

Tak jak pisaliśmy wcześniej, spór sądowy o tak zwany „Wilczy Szaniec” trwał półtora roku, pomiędzy Lasami Państwowymi i prywatną spółką, która dzierżawiła ten teren. Firma miała nie wypełniać swoich zobowiązań, dlatego państwo wystąpiło do sądu o zwrócenie obiektu. W kwietniu „Wilczy Szaniec” został przekazany komornikowi, który teraz oficjalnie zwrócił teren Lasom Państwowym.

Aktualnie można zwiedzać to miejsce, ale nie ma przygotowanej żadnej ekspozycji. Dlatego historycy z Instytutu Pamięci Narodowej planują opracować szlak dydaktyczny, gdyż bunkry cieszą się dużym zainteresowaniem. Możliwe też jest stworzenie ekspozycji multimedialnej, pokazującej historię „Wilczego Szańca”. Cały kompleks położony jest w lesie we wsi Gierłoż, osiem kilometrów od Kętrzyna, w województwie warmińsko-mazurskim.

Zespół bunkrów i zabudowań zajmuje 250 hektarów. Była tam własna elektrownia, lotnisko i dworzec kolejowy. 20 lipca 1944 roku w bunkrze numer 13, miał miejsce nieudany zamach na Adolfa Hitlera przeprowadzony przez oficerów Werhmachtu. Bomba, która była podłożona w głównej kwaterze wybuchła podczas narady. Cztery osoby zginęły, a Hitler został lekko ranny.

Źródła informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.