Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Polska odzyskała kwaterę Hitlera. Zobacz, co się z nią stanie

To tutaj miał miejsce nieudany zamach na Adolfa Hitlera.

fot.Alfista 33/CC BY SA 3.0 PL To tutaj miał miejsce nieudany zamach na życie Adolfa Hitlera.

Bunkier, z którego Adolf Hitler kierował atakiem na Związek Radziecki został zwrócony państwu polskiemu. Co to oznacza dla tych, którzy chcieliby poznać to niezwykłe miejsce?

Tak jak pisaliśmy wcześniej, spór sądowy o tak zwany „Wilczy Szaniec” trwał półtora roku, pomiędzy Lasami Państwowymi i prywatną spółką, która dzierżawiła ten teren. Firma miała nie wypełniać swoich zobowiązań, dlatego państwo wystąpiło do sądu o zwrócenie obiektu. W kwietniu „Wilczy Szaniec” został przekazany komornikowi, który teraz oficjalnie zwrócił teren Lasom Państwowym.

Aktualnie można zwiedzać to miejsce, ale nie ma przygotowanej żadnej ekspozycji. Dlatego historycy z Instytutu Pamięci Narodowej planują opracować szlak dydaktyczny, gdyż bunkry cieszą się dużym zainteresowaniem. Możliwe też jest stworzenie ekspozycji multimedialnej, pokazującej historię „Wilczego Szańca”. Cały kompleks położony jest w lesie we wsi Gierłoż, osiem kilometrów od Kętrzyna, w województwie warmińsko-mazurskim.

Zespół bunkrów i zabudowań zajmuje 250 hektarów. Była tam własna elektrownia, lotnisko i dworzec kolejowy. 20 lipca 1944 roku w bunkrze numer 13, miał miejsce nieudany zamach na Adolfa Hitlera przeprowadzony przez oficerów Werhmachtu. Bomba, która była podłożona w głównej kwaterze wybuchła podczas narady. Cztery osoby zginęły, a Hitler został lekko ranny.

Źródła informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.