Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Nie żyje kobieta, która identyfikowała zwłoki Adolfa Hitlera

Adolf Hitler: zastrzelił się czy uciekł do Argentyny? Według Heleny Rżewskiej otruł się cyjankiem.

fot.domena publiczna. Adolf Hitler: zastrzelił się czy uciekł do Argentyny? Według Heleny Rżewskiej otruł się cyjankiem.

W wieku 98 lat zmarła  w Baku Helena Rżewska, pisarka i radziecka tłumaczka wojenna, która w maju 1945 roku identyfikowała zwłoki Adolfa Hitlera.

Informację o śmierci Rżewskiej podała na facebooku jej wnuczka.

Na przełomie kwietnia i maja 1945 roku Helena Rżewska uczestniczyła w ofensywie na Berlin. Brała udział najpierw w poszukiwaniach, a potem w pracach wąskiego zespołu identyfikującego ciało Adolfa Hitlera.

Jak sama wspominała w swoich książkach ciało Fuhrera zostało odnalezione przypadkowo 4 maja 1945 roku. Znalazcą miał być radziecki żołnierz Iwan Churakow. W nocy z 5 na 6 maja w zaimprowizowanej naprędce kostnicy przeprowadzono sekcję zwłok. Według Rżewskiej nazistowski wódz miał otruć się cyjankiem. W czasie tej sekcji ze zwłok wyjęto szczękę , którą 8 maja 1945 roku Rżewska otrzymała od pułkownika Wasilija Gorbuszina z poleceniem zabezpieczenia.

Przesłuchania, schwytanej dzień później, asystentki dentysty Hitlera, Käthe Heusermann, które tłumaczyła Rżewska, potwierdziły, że znalezione ciało należy do niemieckiego zbrodniarza.

Sowieci potrzebowali jednak zeznań kogoś, kto był bezpośrednim świadkiem śmierci wodza III Rzeszy. Aresztowani zostali Otto Günsche, osobisty adiutant Fuhrera, oraz Harry Mengershausen członek jego osobistej ochrony. Ten ostatni zeznał, że uczestniczył w przenoszeniu i ukrywaniu zwłok Adolfa Hitlera i Ewy Braun, a opisane przez niego zdarzenia pokrywały się z tym co zastali w Berlinie sowieci.

Według Rżewskiej Stalin chciał ukryć fakt odnalezienia zwłok przywódcy nazistów przed aliantami, dlatego nakazał kontynuowanie poszukiwań jego ciała. To z kolei miało dać początek legendom o Fuhrerze dożywającym w Argentynie.

Źródło informacji:

Komentarze (3)

    • Nasz publicysta | Autor publikacji |Piotr Ostrowski Odpowiedz

      Być może imię to wykorzystywano w przypadku obu płci, gdyż w nie ma żadnych wątpliwości, że była to kobieta. Wystarczy wpisać to nazwisko w googla :)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.