Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Już niedługo! Prywatny wagon Hitlera na Dolnym Śląsku

Adolf Hitler na wizycie inspekcyjnej podczas kampanii wrześniowej.

fot.Narodowe Archiwum Cyfrowe Adolf Hitler na wizycie inspekcyjnej podczas kampanii wrześniowej.

Prace są już na ukończeniu! Wierne repliki dwóch wagonów ze specjalnego pociągu kanclerza Rzeszy „Amerika” już w tym miesiącu będą cieszyć oczy turystów w Jedlinie-Zdroju koło Wałbrzycha. Miejsce zostało wybrane bardzo nieprzypadkowo…

W Jedlinie-Zdroju powstają kopie dwóch salonek Führer – wagonu konferencyjnego oraz pancernego. Są już pomalowane i mają wstawione okna, na dniach zostaną umeblowane.

Inspiracją do budowy replik wagonów była wrzawa wokół „złotego pociągu”. Prace konsultowano z niemieckim zakładem, który produkował takie składy w latach 30. XX wieku, wzorowano się też na eksponatach muzealnych. Salonki będą wiernymi replikami oryginałów, które miał pojawiać się w tej okolicy. W Jedlinie-Zdroju znajdowała się bowiem kwatera nazistowskiej organizacji Todt, a pobliski tunel kolejowy spełniał funkcję schronu przeciwlotniczego.

Pociąg „Amerika” wybudowano specjalnie dla Adolfa Hitlera. Mógł rozwijać prędkość do 160 kilometrów na godzinę.

W wagonie konferencyjnym znajdował się m.in. salon, dwie sypialnie i łazienka. Ściany obito od wewnątrz drewnianą boazerią, od zewnątrz zaś – dla bezpieczeństwa – dodatkową warstwą blachy. To w tej salonce Führer odbywał rozmowy z generałami, stamtąd w 1939 roku decydował o losach Polski, tam też w latach 40. spotkał się z generałem Franco.

Premierowy pokaz mobilnej kwatery Hitlera ma się odbyć pod koniec czerwca. Od lipca wagony mają być powszechnie dostępne dla turystów przy Pałacu Jedlinka, na replice dworca z niemieckimi tablicami z rozkładem jazdy.

Źródła informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.