Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Co japońscy uczniowie poznają w szkole? Chociażby cytaty z „Mein Kampf”!

Egzemplarze "Mein Kampf" w Centrum Dokumentacyjnym w Norymberdze.Rząd Japonii nie widzi nic niewłaściwego w cytowaniu „Mein Kampf” w podręcznikach szkolnych. Słowa Adolfa Hitlera są wykorzystywane w materiałach dydaktycznych, a władze twierdzą, że nie narusza to prawa, dopóki przynosi uczniom korzyści.

Afera wokół cytowania w szkołach fragmentów słynnej książki Adolfa Hitlera wybuchła, gdy rząd otrzymał oficjalne zapytanie na temat legalności takich praktyk. Odpowiedź Rady Ministrów była jednoznaczna – jest to działanie uzasadnione i nie narusza prawa oświatowego, póki przynosi korzyści uczniom.

Zastępca sekretarza generalnego rządu Japonii Koichi Hagiuda dodał 19 kwietnia na konferencji prasowej w Tokio: „Są przykłady wykorzystania materiałów dydaktycznych, w których znajdowały się cytaty z «Mein Kampf», dla rozważań o tle historycznym epoki, w której była napisana książka. Książka jest wykorzystywana nie w pozytywnym, ale negatywnym aspekcie”.

Wątpliwości wobec takiej argumentacji wzbudza fakt, że podczas wojny Japonia była sprzymierzona z III Rzeszą. Tym bardziej, że niedawno japoński rząd przywrócił do podstawy programowej wytyczne z cesarskiego reskryptu z 1890 roku, uważanego za jedno ze źródeł japońskiego nacjonalizmu. Premier Shinzo Abe oświadczył w parlamencie, że jest nawet za pamięciową nauką reskryptu. Pojawiły się obawy, że drugowojenna przeszłość kraju będzie traktowana coraz mniej krytycznie i odrodzi się dawny militaryzm.

Książka „Mein Kampf” uważana jest za podstawę ideologiczną narodowego socjalizmu. Za życia Führera osiągała milionowe nakłady. Do 1945 roku sprzedano ją w ponad 12 milionach egzemplarzy. Od 2016 roku, w związku z wygaśnięciem praw autorskich (należących do władz Bawarii), znów możliwe jest legalnie wydawanie „Mein Kampf”.

Źródła informacji:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.