Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

W centrum Moskwy odkryto skarb z czasów Iwana Groźnego

Monety, które zostały znalezione w centrum Moskwy.

fot.Oficjalna strona mera Moskwy/mos.ru Monety, które zostały znalezione w centrum Moskwy.

Podczas prac remontowych w centrum Moskwy archeolodzy odnaleźli srebrne monety z połowy XVI wieku. Pieniądze były ukryte wewnątrz figury szachowej. Czy mogły uczynić z kogoś bogacza?

Odkryta figurka to goniec szachowy wykonany z kości słoniowej. Wewnątrz niej było ukryte dziesięć srebrnych monet o wartości pięciu kopiejek. Pieniądze prawdopodobnie pochodzą z połowy XVI wieku i były wykonane w mennicy twerskiej i moskiewskiej.

Goniec jest pusty w środku i składa się z trzech części. Otwiera się go za pomocą gwintu. Historycy sądzą, że właściciel chciał w niestandardowy sposób ukryć swoje oszczędności.

Za jedną srebrną monetę w tamtym czasie można było kupić jedną gęś, zatem posiadacz tego skarbu był w stanie nabyć całe stadko. Naukowcy przypuszczają, że skoro istniała skrytka w gońcu, również pozostałe figury szachowe mogły mieć tę nietypową zawartość.  W całym zestawie, który liczy 32 figury, mogło być ukryte monety o wartości nawet 160 kopiejek, co daje świadectwo o majętności właściciela.

Znalezisko zostało oczyszczone i będzie przeniesione do muzeum.

Źródło informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.