Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

W centrum Moskwy odkryto skarb z czasów Iwana Groźnego

Monety, które zostały znalezione w centrum Moskwy.

fot.Oficjalna strona mera Moskwy/mos.ru Monety, które zostały znalezione w centrum Moskwy.

Podczas prac remontowych w centrum Moskwy archeolodzy odnaleźli srebrne monety z połowy XVI wieku. Pieniądze były ukryte wewnątrz figury szachowej. Czy mogły uczynić z kogoś bogacza?

Odkryta figurka to goniec szachowy wykonany z kości słoniowej. Wewnątrz niej było ukryte dziesięć srebrnych monet o wartości pięciu kopiejek. Pieniądze prawdopodobnie pochodzą z połowy XVI wieku i były wykonane w mennicy twerskiej i moskiewskiej.

Goniec jest pusty w środku i składa się z trzech części. Otwiera się go za pomocą gwintu. Historycy sądzą, że właściciel chciał w niestandardowy sposób ukryć swoje oszczędności.

Za jedną srebrną monetę w tamtym czasie można było kupić jedną gęś, zatem posiadacz tego skarbu był w stanie nabyć całe stadko. Naukowcy przypuszczają, że skoro istniała skrytka w gońcu, również pozostałe figury szachowe mogły mieć tę nietypową zawartość.  W całym zestawie, który liczy 32 figury, mogło być ukryte monety o wartości nawet 160 kopiejek, co daje świadectwo o majętności właściciela.

Znalezisko zostało oczyszczone i będzie przeniesione do muzeum.

Źródło informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.