Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Niezwykle cenny rękopis amerykańskiej Deklaracji niepodległości odnaleziony

fot.WEST SUSSEX RECORD OFFICE Jeden z rękopisów Deklaracji niepodległości – tym razem odnaleziony w Chichester w Anglii.

Na znalezisko w Chichester w południowej Anglii natrafiły badaczki z Harvardu. Jest ono tym bardziej bezcenne, że istnieje jeszcze tylko  jeden tego typu dokument (przechowywany w Archiwum Państwowym w Waszyngtonie). 

Rękopis czekał spokojnie na odnalezienie w hrabstwie West Sussex, wśród naukowczyń, które na niego natrafiły wywołał jednak uzasadnione poruszenie. Podobnie jak rękopis z Waszyngtonu, także ten odnaleziony w Anglii spisano na pergaminie. Profesor Daniel Allen szukała po prostu kopii Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych, nie spodziewała się jednak, że trafi na XVIII-wieczny rękopis.

Prof. Allen przebadała dokument wraz z badaczką Emily Sniff – panie zgodnie uznały, że rękopis deklaracji pochodzi najprawdopodobniej z roku 1780 a powstał w Filadelfii lub Nowym Jorku. Dzięki porównaniu z dokumentem znajdującym się w Stanach można przyjąć, że napisany został ręką Jamesa Wilsona, który był delegatem do Kongresu Kontynentalnego. W ręce brytyjskich urzędników trafił w roku 1956. Do archiwum przekazał go pracownik miejscowej kancelarii adwokackiej, reprezentującej w tym czasie książąt Richmond.

Sama Deklaracja niepodległości Stanów Zjednoczonych to akt prawny, nad którym pracował między innymi Thomas Jefferson. Deklaracja uzasadniała prawo Trzynastu Kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej do wolności i niezależności od króla Wielkiej Brytanii, Jerzego III. Pełną treść dokumentu ogłoszono 4 lipca 1776 roku w Filadelfii – do dziś dzień ten jest świętowany w całych Stanach.

Źrodło:

  1. Very precious’ Declaration of Independence copy discovered in a Chichester record office.
  2. W Anglii odnaleziono rękopis Deklaracji Niepodległości.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.