Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Niezwykle cenny rękopis amerykańskiej Deklaracji niepodległości odnaleziony

fot.WEST SUSSEX RECORD OFFICE Jeden z rękopisów Deklaracji niepodległości – tym razem odnaleziony w Chichester w Anglii.

Na znalezisko w Chichester w południowej Anglii natrafiły badaczki z Harvardu. Jest ono tym bardziej bezcenne, że istnieje jeszcze tylko  jeden tego typu dokument (przechowywany w Archiwum Państwowym w Waszyngtonie). 

Rękopis czekał spokojnie na odnalezienie w hrabstwie West Sussex, wśród naukowczyń, które na niego natrafiły wywołał jednak uzasadnione poruszenie. Podobnie jak rękopis z Waszyngtonu, także ten odnaleziony w Anglii spisano na pergaminie. Profesor Daniel Allen szukała po prostu kopii Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych, nie spodziewała się jednak, że trafi na XVIII-wieczny rękopis.

Prof. Allen przebadała dokument wraz z badaczką Emily Sniff – panie zgodnie uznały, że rękopis deklaracji pochodzi najprawdopodobniej z roku 1780 a powstał w Filadelfii lub Nowym Jorku. Dzięki porównaniu z dokumentem znajdującym się w Stanach można przyjąć, że napisany został ręką Jamesa Wilsona, który był delegatem do Kongresu Kontynentalnego. W ręce brytyjskich urzędników trafił w roku 1956. Do archiwum przekazał go pracownik miejscowej kancelarii adwokackiej, reprezentującej w tym czasie książąt Richmond.

Sama Deklaracja niepodległości Stanów Zjednoczonych to akt prawny, nad którym pracował między innymi Thomas Jefferson. Deklaracja uzasadniała prawo Trzynastu Kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej do wolności i niezależności od króla Wielkiej Brytanii, Jerzego III. Pełną treść dokumentu ogłoszono 4 lipca 1776 roku w Filadelfii – do dziś dzień ten jest świętowany w całych Stanach.

Źrodło:

  1. Very precious’ Declaration of Independence copy discovered in a Chichester record office.
  2. W Anglii odnaleziono rękopis Deklaracji Niepodległości.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.