Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Lista średniowiecznych skarbów w przygotowaniu

Czy uda się skatalogować wszystkie znalezione w Polsce skarby?

fot.Classical Numismatic Group, Inc(CC BY-SA 3.0) Czy uda się skatalogować wszystkie znalezione w Polsce skarby?

Naukowcy PAN przygotowują spis skarbów z okresu średniowiecza, które odnaleziono na terenie Polski. Z końcem 2017 roku ukaże się ostatni, piąty tom serii. Dotychczas zainteresowani musieli korzystać z nieaktualnej publikacji sprzed ponad 50 lat.

Dr hab. Mateusz Bogucki kierujący zespołem z Ośrodka Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich Instytutu Archeologii i Etnologii PAN poinformował, że już teraz baza jest niemal dwukrotnie większa.

Badanie tego typu odkryć to trudne zadanie dla specjalistów. Przede wszystkim dlatego, że zwykle nie odkrywają oni skarbów osobiście. Bardzo często dzieje się to przypadkowo, znalezisk dokonują robotnicy budowlani czy rolnicy – nie zawsze przygotowani do tego archeolodzy. 

Z tego powodu badacze przygotowujący inwentarz wczesnośredniowiecznych skarbów zmuszeni są pracować na szczątkowych i nieprecyzyjnych informacjach. Brakuje im między innymi okoliczności znaleziska, często nawet dokładnego miejsca odkrycia danego artefaktu. Profesor Bogucki przypomina także o burzliwych dziejach naszego kraju. Każda wojna, rozbiór, okupacja przyczyniła się do tego, że dziś prowadzenie takich badań wymaga pracy w archiwach i bibliotekach nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech czy Rosji.

Źródło informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.