Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Oblężenie Smoleńska (wrzesień 1609 – czerwiec 1611)

Obrona Smoleńska przed Polakami na rosyjskiej ilustracji z 1866 roku.

fot.Borys Czorikow, domena publiczna Obrona Smoleńska przed Polakami na rosyjskiej ilustracji z 1866 roku.

Oblężenie Smoleńska (wrzesień 1609 – czerwiec 1611) – W czasie wojny z Moskwą, we wrześniu 1609 13-tysięczna armia polska pod dowództwem króla Zygmunta III podeszła pod Smoleńsk. Wojsko królewskie, w skład którego weszło tylko 4 tys. piechoty, okazało się za słabe aby zdobyć miasto szturmem. Rozpoczęto oblężenie, jednak miasto, dobrze ufortyfikowane, zaopatrzone w 170 dział i liczną załogę, sprawnie dowodzoną przez wojewodę Michała Szeina, odpierało wszystkie szturmy.

Dopiero 13 czerwca, po niemal dwuletnim oblężeniu udało się wojskom królewskim przełamać opór obrońców. Pierwszy wdarł się na mury Jakub Potocki na czele swojego pułku. Wycieńczona wielomiesięcznym oblężeniem załoga została zmuszona do poddania miasta.

Autor hasła:

Dr Jerzy Ronikier – historyk kultury i mentalności. Pracował w Instytucie Zarządzania oraz Instytucie Informacji Naukowej i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor pracy „Hetman Adam Sieniawski i jego regimentarze. Studium z historii mentalności szlachty polskiej 1706-1725”. Zmarł w 2013 roku.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego.

Walki z Moskwą za panowania Zygmunta III Wazy: