Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Bitwa pod Dobryniczami (31 stycznia 1605)

Borys Godunow, zwycięzca bitwy pod Dobryniczami

fot.domena publiczna Borys Godunow, zwycięzca bitwy pod Dobryniczami

Bitwa pod Dobryniczami (31 stycznia 1605) – W czasie wyprawy Dymitra Samozwańca I na Moskwę 13-tysięczna armia uzurpatora, w której skład wchodziło m.in. 3 tys. Polaków i Litwinów oraz pokaźna liczba różnego rodzaju awanturników, została całkowicie rozbita przez wojska Borysa Godunowa w bitwie pod Dobryniczami. Samemu Dymitrowi udało się szczęśliwie ujść z pola bitwy.

Autor hasła:

Dr Jerzy Ronikier – historyk kultury i mentalności. Pracował w Instytucie Zarządzania oraz Instytucie Informacji Naukowej i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor pracy „Hetman Adam Sieniawski i jego regimentarze. Studium z historii mentalności szlachty polskiej 1706-1725”. Zmarł w 2013 roku.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego.

Materiały o Dymitrze Samozwańcu z portalu CiekawostkiHistoryczne.pl:

Noc poślubna na dworach królewskich rzadko kiedy była prywatną sprawą małżonków

artykuł | 14.06.2020 | Autor:

„Ten pierwszy raz” na europejskich dworach

Dla władczyń Europy „ten pierwszy raz” odgrywał ogromną rolę i często okazywał się wyznacznikiem, czy zawarte małżeństwo będzie szczęśliwe i trwałe.

Ostatnie chwile Dymitra I Samozwańca.

artykuł | 17.02.2019 | Autor:

Dymitr Samozwaniec. Oszust stulecia czy cudownie ocalały syn Iwana Groźnego?

Człowiek podający się za syna Iwana Groźnego wciągnął Rzeczpospolitą w awanturę ze wschodnim sąsiadem. W zamian za pomoc w odzyskaniu tronu oferował wielkie bogactwa. Ale czy Dymitr Samozwaniec faktycznie był carewiczem, czy tylko hochsztaplerem? W końcu „zmartwychwstawał” aż trzy razy…

Walki z Moskwą za panowania Zygmunta III Wazy: