Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

13 czerwca. W 1525 roku Marcin Luter wziął ślub z Katarzyną von Bora

Najważniejsze rocznice

Katarzyna von Bora stała się wzorcem dla żon duchownych w protestantyzmie.

fot.domena publiczna Katarzyna von Bora stała się wzorcem dla żon duchownych w protestantyzmie.

13 czerwca 1525 roku odbył się ślub Marcina Lutra i Katarzyny von Bora. Małżeństwo duchownego i reformatora religijnego, który sprzeciwiał się obowiązkowi zachowania celibatu, stało się wzorcem dla księży protestanckich.

Katarzyna von Bora była jedną z dwunastu zakonnic, które pod wpływem haseł reformacyjnych uciekły w 1523 roku z klasztoru w Nimbschen. Kobiety pozbawione były środków do życia. Poszukiwaniem domów i ewentualnych mężów dla nich zajął się sam Luter. Próbował wyswatać Katarzynę z innym protestanckim pastorem, jednak ona nie wyraziła na to zgody. Wkrótce sama zaproponowała mu małżeństwo.

Luter i jego doradcy początkowo mieli wątpliwości, czy on sam powinien brać ślub. Obawiano się skandalu. Ostatecznie sam twórca luteranizmu doszedł do wniosku, że posunięcie to „zadowoli jego ojca, zezłości papieża, rozbawi anioły i skłoni diabły do płaczu”.

Ślub odbył się w niewielkim gronie. Jednym ze świadków był malarz Lucas Cranach Starszy. Następnego dnia nowożeńcy wydali uroczyste śniadanie dla najbliższych. Bardziej formalna ceremonia dla szerszej publiczności miała miejsce dwa tygodnie później.

Związek, który przetrwał do śmierci Lutra w 1546 roku, okazał się niezwykle ważny dla powstającego kościoła protestanckiego. Małżonkowie wyznaczyli standardy dla przyszłych rodzin protestanckich, zwłaszcza rodzin duchownych.