Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Oblężenie Poznania (23-24 lipca 1716)

Mury, które broniły Poznania w 1716 roku od strony Fary Poznańskiej. Widok współczesny.

fot.Radomił Binek, lic. CC BY-SA 3.0 Mury, które broniły Poznania w 1716 roku od strony Fary Poznańskiej. Widok współczesny.

Oblężenie Poznania (23-24 lipca 1716) – W czasie konfederacji tarnogrodzkiej wojska konfederackie płk. Chryzostoma Gniazdowskiego w sile 5 tys. ludzi, w tym 800 piechoty, obległy Poznań. Broniła go licząca ok. tysiąca ludzi saska załoga i silna artyleria. W nocy z 23 na 24 VII konfederaci przypuścili szturm na miasto. Po zaciętej walce załoga została wycięta lub wzięta do niewoli, z komendantem miasta, znanym z okrucieństwa saskim gen. Seidlitzem na czele. Konfederaci zdobyli także znaczne zapasy uzbrojenia oraz 20 dział.

Autor hasła:

Dr Jerzy Ronikier – historyk kultury i mentalności. Pracował w Instytucie Zarządzania oraz Instytucie Informacji Naukowej i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor pracy „Hetman Adam Sieniawski i jego regimentarze. Studium z historii mentalności szlachty polskiej 1706-1725”. Zmarł w 2013 roku.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego.

Najważniejsze bitwy konfederacji tarnogrodzkiej: